Už nás je skoro 100

Prvú fázu registrácie na Svetové dni mládeže (SDM) do Panamy, ktoré sa uskutočnia v januári budúceho roka, využilo takmer 100 pútnikov zo Slovenska. Slovenský organizačný tím ju ukončil v polovici tohto mesiaca. Aktuálna cena balíku pútnika za Dni v diecézach (DiD) a SDM  je 295 eur a cena za samotné SDM je 230 Eur. V cene balíku majú slovenskí pútnici garantované ubytovanie, stravu, dopravu a poistenie počas zvoleného obdobia, medzinárodný a slovenský balík pútnika. Prihlásiť sa dá výhradne vyplnením registračného formulára, ktorý je k dispozícii na stránke www.svetovednimladeze.sk (v časti Prihlasovanie).  Podmienkou registrácie je už zakúpená letenka.  Registrácia je platná až po uhradení poplatku.

“Veľmi sa tešíme, že mnohí mladí aj z našej krajiny prijali pozvanie Svätého Otca a napriek vyšším cenám leteniek, sa rozhodli ísť na stretnutie s ním. Aktuálne máme už zaregistrovaných takmer 100 pútnikov zo všetkých kútov Slovenska a veríme, že k nim pribudne ešte minimálne ďalších 100,” uviedol kňaz Ondrej Chrvala, zodpovedný za slovenský organizačný tím. “Chceli by sme upokojiť všetkých pútnikov, ktorí ešte zvažujú, či s nami pôjdu do Panamy, že slovenský organizačný tím garantuje ubytovanie v rodinách, školách a telocvičniach pre všetkých pútnikov zo Slovenska,” doplnil Chrvala. Na pútnikov zo Slovenska sa vďaka spolupráci s organizátormi nebude vzťahovať usmernenie ohľadom limitovania počtu miest v rodinách a školách.

Druhá fáza registrácie slovenských pútnikov je otvorená do 30. septembra 2018. Oficiálnu slovenskú registráciu zabezpečuje Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Kanet, n.o. Slovenský organizačný tím predpokladá, že do Panamy vycestuje okolo 200 Slovákov. Mladí sa zídu v stredoamerickom štáte v dňoch 22. – 27. januára 2019 a témou stretnutia sú slová Evanjelia podľa Lukáša: „Hľa služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (1,38). Pre všetkých, ktorí ešte váhajú či sa SDM zúčastniť, odporúča slovenský organizačný tím sekciu Svedectvá, tiež 10 rád, prečo sa SDM zúčastniť a 10 rád ako získať finančné prostriedky. „Buďte odvážni a poďte s nami,” uviedol Ondrej Chrvala.

Slovákom ponúka organizačný tím dva varianty registrácie. Prvý zahŕňa celú púť, ktorá pozostáva z účasti na tzv. predskokanovi SDM – Dňoch v diecézach, samotných SDM a zahŕňa tiež prepravu z Dní v diecézach do Panama City na samotné SDM (od 16. do 27. januára 2019). Druhým je účasť na SDM  (od 21. do 27. januára 2019), bez absolvovania Dní v diecézach. “Po našej návšteve Panamy, ktorú sme absolvovali pre necelým mesiacom, sme presvedčení, že Panamčania urobia všetko pre to, aby mladí ľudia zo Slovenska i z celého sveta prežili nádherný a požehnaný čas v ich krajine. Ich možnosti niekoľkonásobne prevyšuje veľkoch ich sŕdc a radosť z toho, že budú môcť prijať každého pútnika ako dar pre ich rodiny, komunity a krajinu,” spomína Ondrej.

Prvým oficiálnym prihláseným na toto podujatie sa stal pápež František. Mladých pozval, aby sa na toto podujatie dobre pripravili. Do duchovnej prípravy sú aktívne zapojení aj Slováci. Od septembra do júna prebiehala duchovná príprava s názvom Odvážny rok, ktorá je tento raz prepojená s budúcotýždňovým Národným stretnutím mládže P18 v Prešove. SDM sú najväčším celosvetovým stretnutím veriacich mladých so Svätým Otcom. Do Panamy ich pozval pred dvomi rokmi pápež František. Urobil tak na záver SDM v Krakove. Konajú sa každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Mladí Slováci sa do Panamy oficiálne začnú pripravovať na letnom Národnom stretnutí mládež P18 v Prešove.

Hlavným organizátorom SDM je Katolícka cirkev (Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). SDM vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu, kedy pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začalo veľké dobrodružstvo Svetových dní mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme. Po Ríme sa SDM konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride, Rio de Janeiro a Krakove, kde prišlo najviac Slovákov v histórii Svetových dní mládeže.

Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Podporujú tiež angažovanosť mladých v Cirkvi, ktorí zároveň premýšľajú o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. Na to nadviazal aj slovenský tím, ktorý v uplynulých dňoch na webe a sociálnych sieťach pozýval do 10-dňovej kampane, počas ktorej môžu mladí objavovať bohatstvo SDM alebo inými slovami nájsť si ten správny dôvod, prečo by mali na SDM ísť. Do Krakova cestovalo pred dvomi rokmi približne 4 000 Slovákov, do Ria de Janeira 300 a v roku 2011 ich bolo v Madride 3 500.

Komunikačný tím SDM

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top