Ideme do Panamy

V Paname bude od utorka do nedele prebiehať diskusia medzi stovkami ľudí z celého sveta o stave príprav a spôsobe účasti pútnikov zo všetkých kontinentov na Svetových dňoch mládeže (SDM) 2019 v Paname. Medzi delegátmi z jednotlivých krajín, diecéz a medzinárodných spoločenstiev a hnutí, budú aj dvaja zástupcovia zo Slovenska. Do Panamy odcestujú tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Ondrej Chrvala a Pavol Reisel, jeden z členov tímu SDM Panama 2019. Do Latinskej Ameriky pricestujú zástupcovia z viac ako sto biskupských konferencií a takmer päťdesiat medzinárodných spoločenstiev a hnutí. Svoju prítomnosť potvrdili aj zástupcovia Dikastéria pre pre laikov, rodinu a život.

Cieľom stretnutia je výmena informácií medzi hostiteľmi a spoluorganizátormi budúcoročných SDM, ako aj zodpovednými vedúcimi príprav tohto stretnutia mladých v jednotlivých krajinách a spoločenstvách. “SDM v Paname, na ktoré už aj u nás prebieha niekoľko mesiacov registrácia, predstavujú pre náš tím veľkú výzvu. Tešíme sa, že vďaka najbližšiemu stretnutiu získame viac informácií o celkových prípravách a nahliadneme do “zákulisia” veľkej kuchyne, navštívime miesta, na ktorých budú Svetové dni mládeže prebiehať a zakúsime pohostinnosť a mentalitu hostiteľskej krajiny,” uviedol Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS, ktorá zodpovedá za koordináciu slovenskej výpravy. Po skončení programu navštívia aj diecézu Santiago, kde budú Slováci na tzv. predskokanovi SDM – Dňoch v diecézach.

Zástupcovia organizačného výboru SDM Panama 2019 poskytnú informácie, ktoré sa týkajú duchovných, logistických a propagačných príprav na SDM a budú odpovedať na otázky hostí. Delegáti z celého sveta budú mať taktiež príležitosť stretnúť sa s predstaviteľmi diecéznych centier SDM, pripravujúcich budúcoročné Dni v diecézach na území celej Panamy a okolitých krajín. Súčasťou stretnutia je aj návšteva dôležitých miest v kontexte budúcoročných SDM. Účastníkov čaká aj duchovný program. Ide o druhé medzinárodné prípravné stretnutie. Nadväzuje na podobnú akciu z minulého roku v Ríme.

Svetové dni mládeže sú medzinárodným stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev. Spája mladých ľudí z celého sveta – katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Predsedá im Svätý Otec a slávia sa každé dva až tri roky. Vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu. Ich cieľom je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Majú tiež podporovať angažovanosť mladých v Cirkvi, radovať sa z viery a premýšľať o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. Najbližšie sa uskutočnia v januári 2019 v Paname. Na Slovensku v týchto dňoch prebieha prihlasovanie do Panamy. Oficiálna príprava sa začne na letnom Národnom stretnutí mládeže P18 v Prešove. Viac informácii je možné nájsť na stránke www.svetovednimladeze.sk.

Komunikačný tím SDM

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top