Čo sú svetové dni mládeže?

Svetové dni mládeže (ďalej už len „SDM“) sú medzinárodným stretnutím, ktoré organizuje Katolícka cirkev. Spája mladých ľudí z celého sveta – katolíkov, kresťanov iných vyznaní a všetkých ľudí dobrej vôle. Sú stretnutím mladých ľudí z celého sveta s pápežom v slávnostnej náboženskej a kultúrnej atmosfére. Ukazujú dynamiku Cirkvi a podávajú svedectvo o aktuálnosti Ježišovho posolstva. SDM sú výnimočným prostriedkom evanjelizácie na upevnenie pastorácie mladých. Konajú sa každé tri roky a posledné SDM sa uskutočnili v Paname v roku 2019.

Čo sú to dni v diecézach (DID)?

DID sú “predskokanom” SDM. Konajú sa týždeň pred samotnými SDM v rôznych diecézach hosťujúcej krajiny. Slovenskí pútnici tento rok navštívia diecézu Porto. 

Štruktúra „Dní v diecézach” závisí od charakteristiky a štýlu hosťujúcej diecézy, je to čas na vzájomné poznávanie, integráciu, poznanie kultúry a topografie daného regiónu. V tejto etape nechýbajú turistické výlety, spoločné hry, a taktiež verejné zapojenie sa do rôznych aktivít a projektov, ktoré pripravili organizátori v jednotlivých diecézach. Aj DID sú pretkané vždy veľkou dávkou koncertov a vystúpení regionálnych umelcov, kde sa môžu mladí ľudia zabaviť a spoznať mladých z iných krajín, ktorí sú taktiež v danej hosťujúcej diecéze. 

Budem potrebovať spacák a karimatku?

Áno, aj keď budeme pravdepodobne ubytovaní v rodinách, karimatka a spacák sa ti hodia minimálne počas vigílie!

Koľko jednotlivé balíky pútnika stoja a čo zahŕňajú?

V slovenskej registrácií ponúkame dva varianty balíkov pútnika: 

1. variant: DID + SDM (26.07. – 07.08.2023) cena: 360€

Zahŕňa: stravu a ubytovanie počas DID a SDM, fond solidarity, slovenský balíček pútnika, mestskú dopravu v rámci Lisabonu, program počas Dní v diecéze (26.07. – 31.07.) a počas samotných Svetových dní mládeže (1.8. – 7.8.).

2. variant: SDM (30.07. – 07.08. 2023) cena: 310€ 

Zahŕňa: stravu a ubytovanie počas SDM, slovenský balíček pútnika, fond solidarity, mestskú dopravu v rámci Lisabonu, program počas samotných Svetových dní mládeže (30.7. – 07.08.) 

Čo je to slovenský balíček pútnika a čo zahŕňa?

Slovenský balíček pútnika je promo balíček, v ktorom môžeš nájsť zaujímavé predmety s národným identifikátorom a motívom SDM. Ide napríklad o tričko, vďaka ktorému identifikuješ Slováka alebo Slovenku aj v preplnenom metre. Viac o balíčku pútnika sa dozvieš sledovaním nášho IG, kde budú postupne zverejnené všetky predmety. 

Ako sa na SDM dostanem?

Ak si sa prihlásil  v rámci diecézy alebo rehoľného spoločenstva (ponúkaný výber pri registrácií), tak môže cestovať dvomi spôsobmi. 

Buď letecky alebo autobusom. Spôsob dopravy v rámci diecézy alebo rehoľného spoločenstva, cez ktorú si sa zaregistroval,, zistíš pri registrácií, resp. kontaktovaním svojho koordinátora. Kontakt nájdeš TU

Preprava z Porta do Lisabonu

Pre tých, ktorí cestujú spoločne v rámci diecézy alebo rehoľného spoločenstva (výber pri registrácií) je zabezpečená doprava z Porta do Lisabonu autobusom. 

Pútnici, ktorí cestujú do Porta individuálne, si musia zabezpečiť túto prepravu individuálne.

Chceme cestovať ako skupinka, môžeme byť počas SDM spolu?

Snahou organizátorov je, aby mohli byť mladí ľudia počas SDM spolu so skupinou, s ktorou sa prihlásia. Všetko však závisí od možností organizujúcej krajiny. Zo skúseností však vieme, že mladí v rámci jednej prihlásenej skupinky boli zaradení do tej istej farnosti, a podľa možností aj do rodiny, či rodín. 

Môžem byť dobrovoľníkom?

V prípade, že máš záujem byť dobrovoľníkom v rámci oficiálnej portugalskej organizácie počas SDM postupuj podľa inštrukcií na stránke https://www.lisboa2023.org/pt

V prípade, že máš záujem byť dobrovoľník v rámci slovenskej výpravy, kontaktuj diecézneho koordinátora (kontaktný email prišiel pri registrácií), s ktorým sa vieš dohodnúť na prípadnej službe v rámci diecézy. 

Chceme cestovať ako rodina, môžeme sa prihlásiť?

Rodiny sa môžu prihlásiť, je potrebné však rešpektovať vekovú hranicu detí a to je od 15 rokov. Registrácia účastníkov mladších ako 15 rokov nie je možná ani v prípade, že by išli v sprievode akejkoľvek dospelej zodpovednej osoby vrátane rodiča. 

Nemám 18 rokov, potrebujem zodpovednú osobu?

V prípade, že sa chce SDM zúčastniť mladý človek, ktorý má viac ako 15 rokov avšak nedovŕšil 18 rokov, je potrebné, aby sa SDM zúčastnil v sprievode inej dospelej osoby, ktorá sa stane jeho zodpovednou osobou. Všetky potrebné dokumenty súvisiace so zodpovednosťou za danú osobu ti  budú doručené po zaregistrovaní. 

Scroll to Top