Nech mladí poznajú Radosť v nádejí 

(Rim 12,12)

20. - 26. novembra 2023 je Týždeň Cirkvi pre mládež. Je to týždeň, kedy Cirkev sa chce viac ako inokedy venovať mladým. Počúvať ich starosti a radosti, ale aj im ponúknuť svoj čas a bohatstvo. 

Zapoj sa aj ty do aktivít plných radosti a spoznaj Radosť, ktorú ti nik nemôže zobrať.  

Viac o aktívitách Rady pre mládež a univerzity KBS si môžete prečítať na mladez.kbs.sk 

Vstúp do Radosti

Zorganizujte aj vo Vašej farnosti aktivity pre mladých. 

 

Adorácia/ Polnočná tichá adorácia s požehnaním

Použite text adorácie, ktorý viac hovorí k srdcu mladého človeka, zopár textov zozbieraných z rôznych materiálov prikladáme v prílohe. Prinášame aj jednu špeciálnu adoráciu pripravenú na podklade posolstva Sv. Otca Františka k 37. svetovému dňu mládeže. Ten budeme sláviť v nedeľu Krista Kráľa, keď náš TCpM vrcholí.

Pamätajte aj na ticho a doprajte mladým čas a priestor na rozhovor s Pánom. Môžete si spraviť aj časový rozpis služieb.

Nočné bdenie / Noc v kostole

Ak sú Vaše možnosti dostačujúce, pripravte spolu s mladými celonočné bdenie v kostole. Opýtajte sa ich, ako by tento vzácny čas chceli stráviť. Buďte otvorení pre ich podnety a nápady, skúste ich len “korigovať.” 🙂

Spoločné raňajky

Nebojte sa s mladými ísť do nekonvenčných situácií. Využite čas raňajok ako priestor na vytvorenie priateľskej, až rodinnej atmosféry. Práve v takýchto chvíľach sa rodia pocity spokojnosti a príslušnosti ku spoločenstvu. Treba samozrejme zvoliť vhodný čas, volať mladých na 6:00 na faru asi nie je práve najlepší nápad. 🙂

Farská synoda

Počúvajte mladých! Vytvorte im priestor na to, aby sa cítili vypočutí. Pokúste sa zorganizovať “synodu o mladých s mladými” vo vašej farnosti. Okrem pozvania nezabudnite mladým prisľúbiť aj to, že ich chcete naozaj vypočuť a ich názory, príp. kreatívne podnety, nejakým spôsobom skutočne implementovať vo vašej farnosti.

Hudobný/Filmový/Vedomostný kvíz

Kvíz je skvelá možnosť vhodnej zábavy. Môže mať rôzne témy aj prevedenia. Či už zvolíte úryvky piesní alebo sa budete pýtať na hlavné postavy známych filmov a seriálov, majte vždy na pamäti pre koho je daný kvíz určený. Nebojte sa využiť formu televíznej relácie: niečo na spôsob 5 proti 5, Milujem Slovensko a pod. Táto aktivita je síce náročnejšia na prípravu, ale veríme tomu, že výsledok bude stáť za to.

Viac nápadov nájdete v dokumentoch na stiahnutie.

Posolstvo Svätého Otca Františka pre mladých 

Prečítaj si

Na stiahnutie

INŠPIRÁCIE

Týždeň Cirkvi pre mládež 2023 - materiál pre farnosti - stiahni si 

Grafický balík - TCpM 2023 - stiahni si

PRÍLOHY

Adorácia  - stiahni si 

Prílohy k inšpiráciám- stiahni si

Posolstvo Svätého Otca na SDM 2022 v skratke - stiahni si 

List biskupov Slovenska mladým - stiahni si

Extra tip na filmový večer

Film Slobodní rozpráva silný príbeh priateľstva Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, ktorí zohrali významnú úlohu v boji proti totalite v Československu. Zároveň je príbehom hľadania osobnej vnútornej slobody, ktorú je možné si zachovať v každom režime a za každých okolností. Film a seminár je vhodný pre študentov vo veku 13+. Metodika k filmu má pomôcť moderátorovi (lektorovi/učiteľovi) viesť diskusný seminár k dokumentárnemu filmu Slobodní (rež. S. Zrebný; 2022). Obsahuje základné informácie o diele, rozbor diela a tém, ktoré otvára, ako aj plán diskusných seminárov s jednotlivými aktivitami a otázkami, ktorými sa môže učiteľ inšpirovať. Diskusný seminár k filmu je koncipovaný na 90 minút, v rámci ktorých je 30 minút venovaných sledovaniu filmu (študentskej verzie) a 60 minút samotnej diskusii.

Podujatia 2023

Podujatia z farností 2023

Podujatia z farností 2022

Foto Týždeň Cirkvi pre mládež 2022

Kontakt

Podnety k prežívaniu Týždňa Cirkvi pre mládež v Tvojej farnosti Vám prinášame vďaka projektu Mladé srdce.

Napíšte nám

Pochváľte sa Vašou aktivitou, pošlite nám fotky:

mladez@kbs.sk

 

Scroll to Top