Spoznajte krásy Karibiku. Na SDM!

Pokračujeme v 10-dňovej kampani, počas ktorej môžeš môcť objavovať bohatstvo SDM alebo inými slovami – nájsť si ten správny dôvod, prečo by mal/a na SDM ísť. Aký je náš tretí dôvod? V Paname môžeš objaviť krásy Karibiku, ktorý stvoril Boh aj pre Teba!

Panama ako krajina je zaujímavá hneď z niekoľkých uhlov pohľadu. Obmývajú ju dva ocenány, Atlatický na východe a Tichý na západe. Cesta autom od jedného oceánu k druhému trvá len 45 minút. Krajina je známa aj svojim prieplavom a organizátori SDM prisľúbili, že počas SDM pripravia špeciálne vstupy pre pútnikov, aby mali možnosť toto významné vodné dielo spoznať bližšie. Panama láka aj svojim veľkým prírodným bohatstvom a zaujímavosťami. V národnom parku Soberanía na brehu Panamského prieplavu a rieky Charges, približne 25 kilometrov od Panama City, žije vyše 500 druhov vtákov a vyše 100 druhov cicavcov. Môžete tu nájsť napríklad tukany, kapucínske opice, leňochody a spomedzi plazov napríklad zelené leguány.

Snímky: Internet 

“Osobne sa veľmi teším na spoznávanie samotnej krajiny, mal som možnosť žiť nejaký čas v Mexiku a bolo pre mňa veľkým obohatením zažiť inú kultúru, miestne zvyky a samozrejme vyskúšať aj tradičné jedlo,” uviedol Pavol Raisel člen organizačného tímu SDM. A keď sme už pri jedle, poznáte národné jedlo Panamy? Nazýva sa Sancocho de gallina a je to vývar pripravený z kuracieho mäsa, mexického koriandra, cesnaku, cibule a oregana. Často sa podáva s ryžou. Panama je známa aj pestovaním vysokokvalitnej kávy, hlavne odrody arabica a robusta. Za najkvalitnejšiu arabicu je považovaná tá, ktorá sa pestuje v provincii Chiriquí na západe Panamy. Tu sa nachádza aj mestečko Boquete, kde sa pestujú najdrahšie kávové zrnká na svete. Ich cena sa môže vyšplhať až na rekordných 700 dolárov za kilogram.

Snímky: Internet

Administratívne je krajina rozdelená na 10 provincií a tri domorodé regióny, ktoré sú na úrovni provincie. Okrem toho sú na území provincií dve domorodé oblasti, ktoré majú úroveň obcí. Domorodé obyvateľstvo sa vyznačuje zachovávaním zvykov a výrobou tradičných predmetov. Hlavné mesto Panama city je modernou metropolou a v mnohom pripomína veľkomestá severnej Ameriky. “Som rád, že počas dní v diecéze budeme mať možnosť spoznať aj časť krajiny mimo hlavného mesta,” prezradil Pavol Reisel. Slovenský organizačný tím SDM v najbližších dňoch predstaví pútnikom aj diecézu a farnosť, do ktorej pútnici zo Slovenska poputujú počas dní v diecézách. Na záver Vám ponúkame krátke video, ktoré ponúka nádherný pohľad na hlavné zaujímavosti tejto karibskej krajiny.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top