Slovenská výprava na Svetových dňoch mládeže privítala pápeža Františka

Lisabon 3.8.2023 Štvrtok na Svetových dňoch mládeže v Lisabone sa niesol v znamení úvodného stretnutia mladých s pápežom Františkom.

Slovenská výprava odštartovala deň doobednou katechézou v kostole Sagrado Coracao v centre Lisabonu. Vyše tisícku mladých poctil svojou prítomnosťou aj slovenský veľvyslanec v Portugalsku Tibor Králik, ktorý ich privítal na portugalskej pôde a poďakoval im za reprezentáciu našej krajiny.

Ústrednou témou slovenskej katechézy bol evanjeliový príbeh svadby v Káne Galilejskej. Zamyslenia, vystúpenia aj diskusia s otcom biskupom Tomášom Galisom priniesli podnetné myšlienky, ako žiť každodenný život kresťana vo svete. Otec biskup Galis pozval účastníkov, aby nechali svoj život premieňať Bohom podľa príkladu Panny Márie. Symbolickým vyjadrením tejto odovzdanosti bolo naliatie vody účastníkov do nádob pred oltár, ktorá symbolizovala všetko, čo si mladí nesú vo svojom živote.

„Oslovila ma najmä myšlienka, aké dôležité je spoločenstvo – neostávať na svoj život sám, ale kráčať v spoločenstve, ktoré nás posúva vpred a pomáha nám dosiahnuť méty, ktoré by sa nám zdali ako nereálne,“ zhodnotila svoje dojmy študentka Lucia.

Slovenský program vyvrcholil svätou omšou, ktorej predsedal nitriansky pomocný biskup Peter Beňo.

Hlavným bodom dňa bol uvítací ceremoniál v lisabonskom Parku Eduarda VII. za účasti pápeža Františka. Mladí vytvorili veľmi radostnú atmosféru a park sa zmenil na festival rozmanitosti a jednoty cirkvi. Najsilnejším momentom ceremoniálu bol príhovor Svätého Otca. František mladým adresoval slová, že ich Boh povoláva po mene. „Znamená to, že nie ste iba číslo, ale tvár. V Cirkvi je miesto pre každého.“ Pápež pozval mladých, aby spolu s ním zopakovali: „všetci, všetci, všetci.“

František tiež zdôraznil mladým, aby spoločne vnímali krásu Božej lásky. „Boh nás miluje takých, akí sme, nie akí by sme chceli byť, alebo akými by nás chcela mať spoločnosť. Sme povolaní a milovaní aj s našimi chybami a obmedzeniami, ale aj s našou túžbou ísť v živote vpred.“

Svätý otec sa po požehnaní rozlúčil s mládežou, s ktorou sa stretne ďalší deň na krížovej ceste.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top