Slovenská registrácia sa začne 22. februára

Tím Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska chystá spustenie slovenskej registrácie na Svetové dni mládeže (SDM) v Paname (22. – 27. januára 2019). Oficiálny termín je naplánovaný na štvrtok 22. februára 2018. Na najväčšie celosvetové stretnutie mladých ľudí s pápežom sa bude možné zaregistrovať výhradne vyplnením registračného formulára na stránke www.svetovednimladeze.sk. Registrácia bude platná až po uhradení poplatku. Presné sumy, ktoré bude nutné uhradiť, oznámi tím v deň spustenia registrácie. Zároveň informuje, že letenky si zabezpečuje každý pútnik samostatne. Oficiálna slovenská registrácia bude spustená necelé dva týždne po spustení celosvetovej, ktorá je k dispozícii na stránke na stránke panama2019.pa.

SDM sú najväčším celosvetovým stretnutím veriacich mladých so Svätým Otcom. Do Panamy ich pozval pred dvomi rokmi pápež František. Urobil tak na záver SDM v Krakove. Konajú sa každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Mottom najbližšie celosvetovej akcie bude úryvok z Biblie “Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“. Mladí Slováci sa do Panamy oficiálne začnú pripravovať po letnom Národnom stretnutí mládež P18 v Prešove. V týchto dňoch sa aktívne zapájajú do duchovnej prípravy s názvom Odvážny rok. Zároveň prebiehajú prípravy hymny SDM v slovenčine a verejná súťaž na vytvorenie návrhu oficiálneho oblečenia pre slovenských pútnikov, ktorí pocestujú na Svetové dni mládeže do Panamy.

Hlavným organizátorom SDM je Katolícka cirkev (Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). SDM vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu, kedy pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začalo veľké dobrodružstvo Svetových dní mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme. Po Ríme sa SDM konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride, Rio de Janeiro a Krakove, kde prišlo najviac Slovákov v histórii Svetových dní mládeže.

Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Podporujú tiež angažovanosť mladých v Cirkvi, ktorí zároveň premýšľajú o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. Na to nadviazal aj slovenský tím, ktorý v týchto dňoch na webe a sociálnych sieťach pozýva do 10-dňovej on-line kampane, počas ktorej môžu mladí objavovať bohatstvo SDM alebo inými slovami nájsť si ten správny dôvod, prečo by mali na SDM ísť. „Táto naša výzva má byť pre mladých ľudí zo Slovenska pozvánkou na SDM. Uvedomujeme si, že veľa mladých ľudí má v srdci túžbu ísť na SDM, avšak potrebuje si nájsť ten správny racionálny dôvod prečo ísť a ako získať financie na SDM v Paname,“ uviedol Ondrej Chrvala, zodpovedný za slovenský organizačný tím SDM.

Prvým oficiálnym prihláseným na toto podujatie sa stal pápež František. Urobil tak uplynulú nedeľu, keď sa zaregistroval cez dotykový displej tabletu. “Tak už som zaregistrovaný ako pútnik na Svetové dni mládeže. Musíme sa pripraviť! Pozývam všetkých mladých sveta prežívať s vierou a s nadšením túto udalosť milosti a bratstva či už tak, že prídu do Panamy alebo sa na nej zúčastnia vo vlastných spoločenstvách,” povedal pápež František. Do duchovnej prípravy sú aktívne zapojení aj Slováci. Od septembra do júna prebieha duchovná príprava s názvom Odvážny rok, ktorá je tento raz prepojená s Národným stretnutím mládže P18 v Prešove. To sa uskutoční v júli 2018.

Komunikačný tím SDM

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top