Šesťstotisíc mladých na vigílii so Svätým Otcom

Panama City 27. januára 2019 – Svätá omša spojená so svätením oltára v katedrálnej bazilike Santa Maria La Antigua za účasti kňazov, zasvätených osôb a predstaviteľov laických hnutí, obed s mladými v seminári San José a vigília v metropolitnom parku sv. Jána Pavla II. To všetko bolo v programe Svätého Otca v Paname v sobotu 26. januára.

V sobotu o deviatej ráno panamského času sa pápež vydal do štvrti Casco Viejo, do nedávno zrekonštruovanej katedrály Panny Marie La Antigua, ktorá patrí ku klenotom latinskoamerickej architektúry. Tu sa pápež stretol s duchovenstvom Panamy – kňazmi, rehoľníčkami a členmi cirkevných združení a hnutí. Katolíci tvoria v tejto zemi 89 % zo štyroch miliónov (4 098 000) jej obyvateľov.

Počas slávnostnej liturgie, pri ktorej pápež František posvätil nový oltár, kázal Svätý Otec na úryvok z Jánovho evanjelia (4, 19-24), popisujúci Ježišov rozhovor so samaritánkou. Hlavným námetom jeho reflexie bola evanjeliová zmienka o “únave”, ktorá primäla Ježiša, aby sa posadil pri studni a požiadal prichádzajúcu samaritánsku ženu o vodu. “Vo svojej predstavivosti, kŕčovite lipnúci na výkonnosti, pomerne jednoducho nazeráme a máme účasť na Pánových činoch, avšak nie vždy dokážeme alebo môžeme nahliadnuť a sledovať ’Pánovu únavu’, akoby to bolo niečo, čo nepatrí k Bohu. Pán sa unavil a v tejto únave má miesto všetka únava našich národov a nášho ľudu, našich komunít a všetkých, ktorí sa namáhajú a sú preťažení (porov. Mt 11, 28).”

Pápež potom spomenul príčiny a motívy špecifickej únavy duchovenstva, poukázal na “celú škálu bremien, ktoré treba niesť” a obrátil pozornosť k inému typu únavy, ktorý je skôr zákerným pokušením a nazval ho únavou z nádeje. “Je to ochromujúca únava. Rodí sa z pohľadu vpred a z bezradnosti nad tým, ako reagovať na intenzitu a neurčitosť zmien, ktorými ako spoločnosť prechádzame. Zdalo by sa, že tieto zmeny nielen zneisťujú spôsoby nášho vyjadrovania a nasadenia, naše zvyky a postoje ku skutočnosti, ale v mnohých prípadoch spochybňujú samu uskutočniteľnosť rehoľného života v dnešnom svete. Rýchlosť týchto zmien môže navodzovať tiež nepohyblivosť v prijímaní rôznych rozhodnutí a mienky; zdá sa, že to, čo bolo kedysi významné a dôležité už nie je namieste.”

Potom sa Svätý Otec odobral do kňazského seminára, ktorý je jedným z najstarších v Latinskej Amerika (založený v roku 1612). V dnešnej modernej budove študuje päťdesiat kandidátov kňazskej služby. Tu sa konal tradičný spoločný obed pápeža s desiatimi účastníkmi Svetových dní mládeže, ktorých mená určuje los.

Posledným bodom sobotného programu pápežovej návštevy bola vigília Svetových dní mládeže, ktorej sa zúčastnilo 600 tisíc ľudí.

Tri životy. Tri príbehy. Tri svedectvá o viere, nádeji a láske. To boli inšpirácie za úvahami pápeža Františka k zástupom mladých, ktorí sa zhromaždili v rámci vigílie v Metro Parku (parku Jána Pavla II.), blízko mesta Panama. „Pán je prvý, kto hovorí áno,” povedal pápež. „On chce, aby sme áno hovorili spoločne s Ním, vyzýva nás, aby sme boli súčasťou jeho príbehu lásky.” František ďalej nazval Pannu Máriu Božou „influencerkou. Práve z Matky Božej by sme si mali vziať príklad, ako dôverovať v Božiu lásku a sľuby. Len tak sa i my môžeme stať skutočnými „influencermi Boha“.

Prijmite svoj život s jeho krehkosťou a protikladmi, pretože len tak to, čo milujete, môže byť zachránené a len tak to, čo prijmete, môže byť premenené,” povedal okrem iného pápež František na sobotnej vigílii.

Zdroje: Vatican News / TS ČBK, Monika Klimentová
Spracovala: Emília Senková

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top