Pápež František ukončil svoju návštevu SDM 2019

Panama City 28. januára 2019 – Budúce Svetové dni mládeže 2022 sa budú konať v portugalskom Lisabone. Pápež František to oznámil pri záverečnej nedeľnej svätej omši, ktorú v panamskom mestskom parku navštívilo zruba 700 tisíc ľudí. V priebehu dňa Svätý Otec ešte navštívil Dom dobrého Samaritána, kde sa stretol s mladými ľuďmi, ktorí sa nachádzajú v rôznych náročných situáciách. Posledné stretnutie potom patrilo dobrovoľníkom, ktorí sa starali o hladký priebeh SDM. 

“S Pannou Máriou hovorte “áno” snu, ktorým vás Boh obdaril,” povedal Svätý Otec vo svojej homílii. Pápežovo záverečné posolstvo stovkám tisícov účastníkov Svetových dní mládeže a pútnikom z celého sveta možno zhrnúť jedným slovom: “teraz”. 

“Ježiš odhaľuje Božiu prítomnosť. Ježiš je časom Boha, ktorý každú situáciu a každý priestor ospravedlňuje a robí príhodným. V Ježišovi začína a ožíva prisľúbená budúcnosť. Bohužiaľ my nie vždy veríme, že Boh môže byť tak konkrétny a všedný, tak blízky a skutočný.”

Pretože “blízky a každodenný Boh, priateľ a brat vyžadujú, aby sme sa zaujímali o naše okolie”. “Boh je skutočný, pretože láska je skutočná,” zdôraznil pápež František.

Pápež opísal nebezpečenstvo života kedy človek žije v “akejsi čakárni, kde posedáva pokým nie je povolaný“. Ako dospelí, tak aj mladí ľudia potom riskujú, že “vaše Teraz nepríde,” povedal Svätý Otec.  “Nie zajtra, ale teraz. Uvedomte si, že máte misiu a buďte naplnení láskou. Môžeme mať všetko, ale ak nemáme vášeň lásky, nemáme nič,” dodal Svätý Otec.

Pápež potom vyzval všetkých mladých ľudí, aby neboli “paralyzovaní strachom a vylúčením, špekuláciami a manipuláciami”. Dôležité je, aby rozpoznali “konkrétnu, blízku a skutočnú lásku” Ježiša. Pán a jeho poslanie nie sú “niečo dočasné” povedal, “sú náš život”. 

Pápež potom navštívil Dom dobrého Samaritána, kde sa stretol s ľuďmi, ktorí sa nachádzajú v ťažkých životných situáciách. Tam sa pomodlil mariánsku modlitbu Anjel Pána a prehovoril k účastníkom stretnutia. 

“Počas prípravy na toto stretnutie som si mohol prečítať svedectvo jedného z obyvateľov tunajšieho domu, ktoré má veľmi oslovilo, pretože hovorí: ’Tu som sa znovu narodil’. Tu sa neobrodzujú len tí, ktorých by sme mohli nazvať ’primárnymi dobrodincami’ vašich domov; tu sa prostredníctvom milosrdnej lásky rodí a obnovuje cirkev a viera,” povedal pápež František.

Všetkých 18 klientov tohto domu žije s HIV/AIDS a sú obeťami nielen tejto choroby ale aj predsudkov, nevedomosti a strachu ktoré ju sprevádzajú. Títo ľudia vo veku od 16 do 60 rokov boli odmietnutí a opustení svojimi rodinami. Avšak slogan charitného domu hovorí: “Sem nikto neprichádza zomrieť”. Naopak tam prichádzajú zotaviť sa a znovu objaviť plnší rozmer svojho života.

Svoje posledné stretnutie pred odletom do Ríma potom pápež František venoval dobrovoľníkom, ktorí zaisťovali hladký priebeh SDM 2019. Ako výraz svojej vďačnosti pre nich usporiadal stretnutie na štadióne Rommela Fernandeza, kam prišlo zhruba 15 tisíc týchto dobrovoľníkov. 

Pápež František ocenil, že venovali svoj čas, energiu a prostriedky organizácii SDM. “Mohli ste jednoducho robiť niečo iné, ale rozhodli ste sa byť súčasťou tejto udalosti,” povedal a pripodobnil ich úsilie Ježišovmu zázraku rozmnoženia “nielen chlebov ale i nádeje”. 

Vo večerných hodinách sa potom vydal pápež František na spiatočnú cestu do Ríma, kam dorazil dnes okolo poludnia.

Zdroje: Vatican News / TS ČBK, Tomáš Tetiva
Snímka: Vojta Pospíšil / ČaV

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top