Kto sú svätí patróni SDM v Paname?

Panama City 24. januára 2019 – Vo štvrtok 24. januára popoludní (23.30 SEČ) sa pápež František po prvýkrát stretol s mladými z celého sveta a slávnostne zahájil Svetové dni mládeže v Paname. Na začiatku spoločného stretnutia štyria mladí Američania predstavili osem patrónov SDM. Sú nimi sv. Ján Bosco, bl. Marie Romero Menesesová, sv. Oscar Arnulfo Romero, sv. Ján Pavol II., sv. José Sánches del Rio, sv. Juan Diego, sv. Ružena z Limy a sv. Martin de Porres.

Naša Pani z Antiguy

Svetové dni mládeže v Paname, ktorých mottom sú Máriine slová: “Hľa, služobnica Pána; nech sa mi stane podľa tvojho slova,” (Lk 1, 38) sa konajú “pod ochranným plášťom” patrónky Panamy, ktorou je Naša Pani z Antiguy. Úctu k Panne Márii Kráľovnej do Panamy doviezli konkvistadori zo španielskej Sevilly a Panama sa stala prvou pevninskou diecézou na americkom kontinente, ktorú 28. augusta 1513 pod menom Santa Maria de la Antigua ustanovil pápež Lev X. Len o 6 rokov neskôr bolo oficiálne založené mesto Panama na mariánsku slávnosť Nanebovzatia (15.8.1519). Z tejto malej panamskej úžiny sa evanjelium začalo šíriť po americkom kontinente.

Okrem najmocnejšej Prímluvnice sa účastníci zverujú pod ochranu ôsmich svätých patrónov:

Sv. Ján Bosco

Prvým z patrónov SDM v Paname je sv. Ján Bosco (1815-1888), ktorý celý svoj život zasvätil vzdelávaniu mladých ľudí, pre ktorých je darom svetla. Pôsobil v talianskom Turíne, kde založil dom pre siroty, ktoré vzdelával a pomáhal im hľadať prácu. V roku 1859 založil kongregáciu zasvätenú sv. Františkovi Saleskému, ktorá sa dnes nazýva Saleziáni Dona Bosca a pôsobí na celom svete, vrátane Panamy, kde v latinskoamerickom kontexte jeho charizma vydala cenné plody. V roku 1988, 100 rokov po jeho smrti, ho sv. Ján Pavol II., ďalší patrón SDM a zakladateľ mládežníckeho zhromaždenia, vyhlásil “otcom a učiteľom mládeže”.

Bl. Maria Romero Menesesová

Ďalší patrón SDM tiež pochádza zo saleziánskej rodiny a je ním bl. Marie Romero Menesesová (1902-1977), rehoľníčka z kongregácie Dcér Panny Márie Pomocnice. Pochádza z Nikaragui a takmer päťdesiat rokov svojho života venovala školstvu a zdravotníctvu v Costa Rice. Založila centrá pre distribúciu jedla a zdravotné strediská pre chudobných a zraniteľných, ktorým darovala svoj život. Ďalej založila internátnu školu pre dievčatá, ktoré žili na ulici a neskôr chránenú dedinku pre sociálne slabé rodiny. Blahorečená bola sv. Jánom Pavlom II. v roku 2002.

Sv. Oscar Arnulfo Romero y Galdámez

Stretnutie mládeže chráni tiež “svätý Romerou oboch Amerík,” ako býva nazývaný obľúbený salvadorský arcibiskup sv. Oscar Arnulfo Romero y Galdámez (1917-198), svätorečený pred tromi mesiacmi pápežom Františkom. Jeho výzvy k mieru a sociálnej spravodlivosti ho priviedli k mučeníckej smrti na začiatku osemdesiatych rokov. Romero je vzorom pastiera svojho ľudu, ktorý za svoj ľud položil i svoj život.

Sv. Ján Pavol II.

Ďalšieho patróna a zároveň zakladateľa Svetových dní mládeže nie je treba dlho predstavovať. Je ním poľský pápež sv. Ján Pavol II. (1920-2005), ktorý ukázal svetu “mladú tvár Krista” a učil láske k Márii, Matke cirkvi. Sv. Ján Pavol II. tiež hral významnú rolu v svetovej politike a je mu prisudzovaný podiel na zrútení komunistických režimov v strednej a východnej Európe. Počas svojho pontifikátu navštívil 129 krajín a nechýbala medzi nimi ani Slovenská republika. Sv. Ján Pavol II. je tiež zakladateľom Svetových stretnutí rodín. Kanonizovaný bol v roku 2014.

Sv. José Sanchez del Rio

Mladí ľudia sa môžu nechať inšpirovať tiež svojim vrstovníkom, pätnásťročným mexickým mučeníkom sv. Josém Sanchezom del Rio (1913-1928), nazývaným “Joselito”. Bol umučený v roku 1928 počas povstania kristerov, ktoré sa postavilo proti protikatolíckej politike vlády prezidenta Mexika a zákonu, ktorý zakazoval verejné uctievanie. Sv. José bol prijatý do kresťanskej armády, kde mal na starosti obraz Panny Márie Guadalupskej. V noci sa s členmi armády modlil ruženec a keď bol generálov kôň zastrelený, ponúkol mu svojho koňa. Svätý Joselito bol uväznený vládnou armádou a namiesto toho, aby sa vzdal svojej viery, zomrel mučeníckou smrťou. Svätorečený bol v roku 2016.

Sv. Juan Diego

Taktiež ďalší patrón SMD pochádza z Mexika a je ním sv. Juan Diego (1474-1548). Je to muž, ktorému sa v roku 1531 v dnešnom Mexiku zjavila Panna Mária Guadalupská, ktorá ho požiadala, aby jej postavil chrám. Keďže mu však biskup nechcel uveriť, Panna Mária urobila znamenie. Na Jánovom plášti z agávy, ktorý pred biskupom rozprestrel, sa objavil obraz Panny Márie Guadalupskej a dokonca v pravom oku Madony je zachytená scéna, ktorá sa 12. decembra 1531 v dome biskupa Zumarraga odohrala. Do ôsmych rokov od tohto zjavenia tu prijalo vieru takmer 9 miliónov ľudí.

Sv. Ružena z Limy

Sv. Ružena z Limy (1586-1617) je prvou sväticou Ameriky. Raz už patrónkou SDM bola a to v roku 2013 na Svetových dňoch mládeže v neďalekej Brazílii. Sv. Ružena pochádza z Peru a vstúpila do tretieho rádu sv. Dominika. Svoj život zasvätila starostlivosti o chudobných a chorých, venovala sa tiež deťom, ktoré učila hrať na hudobné nástroje a napr. starať sa o záhradu. Keďže trávila veľa času v modlitbe, bola známa ako žena “tajného rozjímania”. 

Sv. Martin de Porres

Tiež posledný menovaný patrón, sv. Martin de Porres (1579-1639), pochádza z Peru a má vzťah i k Paname, odkiaľ pravdepodobne pochádzala jeho matka, černošská otrokyňa. Vzhľadom k svojej tmavej pleti sa nemohol stať rehoľníkom a preto vstúpil do kláštora Panny Márie Ružencovej ako laický služobník. Na starosť mal údržbu domu a službu bratom, ktorí ho ale neprijímali. On na ich urážky ale odpovedal s pokorou a úsmevom, až mu nakoniec bolo udelené povolenie stať sa rehoľným bratom. On tiež, podobne ako sv. Ružena z Limy, venoval svoj život službe chudobným a chorým. Svätorečený bol v roku 1962.

Zdroje: Vatican News, Catholic Standard, Catholica / TS ČBK, Radka Blajdová

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top