Pápež mladým: Milovať tak, ako miloval Ježiš

Panama City 25. januára 2019 – Na slávnostnom otvorení 34. svetových dní mládeže uistil pápež František tisícky mladých pútnikov z celého sveta, ktorí sa zhromaždili v univerzitnom meste Santa Maria la Antigua, že cirkev “ide spoločne s nimi.”

Pápež František vo štvrtok podvečer panamského času predsedal bohoslužbe slova, teda oficiálnemu slávnostnému otvoreniu Svetových dní mládeže v Paname. Prítomné zástupy, ktoré sa zhromaždili v ohradenom vonkajšom priestranstve pozdĺž pobrežného parku mesta Panama, povzbudil k tomu, aby podporovali kultúru stretávania sa, vďaka ktorej je táto udalosť možná.

“Uvedomujem si, že dostať sa sem nebolo jednoduché. Viem, koľko úsilia a obetí bolo treba, aby ste sa týchto dní mohli zúčastniť. Mnoho týždňov práce, odhodlania, stretávania, reflexie a modlitby urobilo samotnú cestu veľkou odmenou. Učeník nie je človek, ktorý príde na určité miesto, ale ten, kto sa rozhodne, kto sa nebojí riskovať a pokračovať ďalej v chôdzi. To je veľká radosť: pokračovať v chôdzi. Nebojte sa riskovať a ísť ďalej. Dnes sme sa tu mohli všetci stretnúť preto, že sme už nejakú dobu – v našich rôznych komunitách – boli spoločne na ceste.”

Pápež František ďalej mladým zdôraznil, že “kultúra stretávania sa je výzva odvážiť sa udržať nažive zdieľaný sen… Sen, ktorý má miesto pre každého… Sen menom Ježiš”. Svätý Otec sa inšpiroval svätým Oskarom Romerom a citoval z homílie tohto umučeného arcibiskupa zo San Salvadoru: “Kresťanstvo nie je zbierkou právd, v ktoré sa má veriť alebo pravidiel, ktoré majú byť dodržiavané, alebo zákazov… Kresťanstvo znamená nasledovať sen, za ktorý položil Ježiš svoj život: milovať rovnakou láskou, akou nás On miloval.”

Záverečná časť pápežových úvah s mládežou bola venovaná definícii lásky: “Láska Pána je každodenná, neokázalá a rešpektuplná, je slobodná a oslobodzujúca. Je to láska, ktorá uzdravuje a rastie,” dodal Svätý Otec. “To je tá láska, ktorá dáva zmysel”.

Zdroje: Vatican News / TS ČBK, Monika Klimentová

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top