Začali prípravy SDM v Lisabone  

V Portugalsku sa už pracuje na plánovaní prípravnej fázy Svetových dní mládeže 2022, ktorých dejiskom bude Lisabon. Na pracovnom stretnutí organizačného tímu 21. – 23. januára na pôde seminára v Coimbre sa zúčastnil aj vedúci Oddelenia mládeže z vatikánskeho Dikastéria pre laikov, rodinu a život, otec João Chagas, ktorý sa o svoje dojmy zo stretnutia podelil pre Vatican News.

Ohlásenie miesta budúcich Svetových dní mládeže, ktoré sa budú konať v trojročnom odstupe v roku 2022, prišlo ako obvykle na konci záverečnej omše tých posledných, 27. januára 2019 v Paname. Voľbu Lisabonu oficiálne oznámil prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život, kardinál Kevin Joseph Farrell.  Rok po tom sa začali prípravy v hlavnom meste Portugalska, avšak prvé organizačné stretnutie sa uskutočnilo v študentskom meste Coimbra.

Portugalsko sa otvorí pre celý svet

„Portugalsko je vo svojej podstate krajinou otvorenou, a nehľadí len na seba, ale aj mimo svojho vlastného územia,“ uviedol v rozhovore otec Chagas, a vyjadril, že z tohto dôvodu očakávajú „veľkú účasť mladých ľudí pochádzajúcich nielen z Portugalska, ale aj z Európy a celého sveta“. Podľa jeho slov bude stretnutie 2022 predstavovať nový „okamih otvorenosti pre svet aj pre samotnú Cirkev“ a príležitosť „znovuobjaviť univerzálne povolanie“ k viere.

Ako otec Chagas prezradil, prvé prípravné stretnutie so zástupcami biskupských konferencií z celého sveta sa uskutoční v apríli, kde sa budú hodnotiť aj plody Svetových dní mládeže v Paname 2019, ako aj ovocie Synody pre mladých ľudí z roku 2018. Presné časové súradnice podujatia zatiaľ nie sú známe, poznáme však už tému [3] SDM 2022: „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa“. Už tento rok na Kvetnú nedeľu 5. apríla budú doručené delegáciou portugalských mladých do Lisabonu symboly SDM – kríž a mariánska ikona.

Kvetná nedeľa je ustanovená ako Deň mládeže na úrovni diecéz. Sv. Ján Pavol II. v tomto zmysle oznámil už v decembri 1985, že Svetové dni mládeže sa budú konať od nasledujúcej Kvetnej nedele každoročne.

Kríž mladých a ikona Bohorodičky ako symboly SDM

Kríž, ktorý každoročne putuje s mladými na Svetové dni mládeže, má svoj „historický príbeh“. Vo Svätom roku vykúpenia 1983-84 sa pápež Ján Pavol II., zakladateľ SDM, rozhodol umiestniť blízko hlavného oltára Vatikánskej baziliky vyše trojmetrový drevený kríž. Po zatvorení Svätých brán v závere roka Svätý Otec zveril tento kríž mladým sveta.

Kríž vykonal svoju prvú púť ešte v júli 1984, keď cestoval do Mníchova v Nemecku na Katholikentag – Deň katolíkov. V januári 1985, v Medzinárodnom roku mládeže, na žiadosť Jána Pavla II. prepravila skupina mladých Nemcov kríž do Prahy a potom putoval do Talianska, Francúzska, Luxemburska, Írska, Škótska, na Maltu a opäť do Nemecka.

Na Kvetnú nedeľu v roku 1986 bol kríž prítomný v Ríme. Krátko nato začal kríž spolu s mladými ľuďmi putovať po celom svete. V roku 1996 bol pôvodný kríž, už viditeľne poznačený mnohými cestami, uložený v Ríme v medzinárodnom mládežníckom centre San Lorenzo. Stretnutia mladých na rozličných kontinentoch ďalej sprevádza jeho kópia.

Kríž od roku 2003 okrem toho cestuje spolu s kópiou ikony Panny Márie Bohorodičky „Salus Populi Romani“, pochádzajúcou z rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. Je znakom – ako si to prial sv. Ján Pavol II. – materskej prítomnosti Panny Márie po boku mladých.

Zdroj: Vatikánsky rozhlas SK

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top