Už o pár dní… odlietame

Bratislava 4. januára 2019 – Slovenská príprava na Svetové dni mládeže v Paname (SDM) sa skončila. Ostáva už len niekoľko dní do odletu organizačného tímu SDM a pútnikov do samotnej Panamy. Panamskí organizátori počas vianočných sviatkov postupne zverejnili oficiálne miesta stretnutí so Svätým Otcom Františkom.

 Campo Santa Maria la Antigua v priestore pobrežnej cesty Cinta Costera bude miestom úvodnej svätej omše s arcibiskupom Panamy Mons. José Domingom Ulloa Mendietom, privítania samotného pápeža a krížovej cesty.

Campo San Juan Pablo II. vo východnej časti mesta, na ktoré budú pútnici pešo putovať, bude miestom vigílie a záverečnej svätej omše. Okrem toho je už známe aj miesto, kde sa uskutoční EXPO povolaní, a kde bude pripravený priestor na vysluhovanie sviatosti zmierenia, Park Omar. Spovednice do tohto priestoru aktuálne vyrába 35 panamských väzňov.

Organizátori za podpory Nadácie Ramóna Paného pripravili pre pútnikov aj interaktívny park „Cristonautas“, kde budú mať mladí napríklad možnosť virtuálne spoznať sedem Ježišových zázrakov. SDM v Paname tak postupne dostávajú stále jasnejšie kontúry.

A aký bude program slovenských pútnikov?

Skôr ako pricestuje na SDM samotný pápež, prežijú slovenskí pútnici prílet do Panamy a jedinečné Dni v diecéze. Prílet pútnikov je naplánovaný na dni od 13. do 15. januára 2019. Členovia organizačného tímu SDM budú mladých Slovákov očakávať na medzinárodnom letisku Tocumen a poskytnú im základné informácie o ceste do farnosti Santa Maria v časti Balboa, kde budú ubytovaní.

Počas troch dní bude v tejto farnosti prebiehať program spojený s prehliadkou mesta, spoločnými svätými omšami, či spoločnými slovenskými večermi.

V stredu 16. januára 2019 sa viac ako 160 slovenských pútnikov presunie autobusmi cez vnútrozemie na západ do diecézy Santiago de Veraguas, kde budú prebiehať Dni v diecéze. Ubytovanie bude zabezpečené v rodinách, aby mali slovenskí mladí možnosť spoznať Panamu aj cez každodenný život jej obyvateľov.

Okrem spoznávania diecézy a miestnej komunity veriacich je pripravený bohatý duchovný a kultúrny program. „Osobne sa veľmi teším na dni v diecéze, keďže som mal možnosť navštíviť toto miesto aj osobne. Verím, že naši mladí zažijú rovnako krásne priatie a radosť, akú som tu zakúsil ja v júni minulého roku,” uviedol Ondrej Chrvala, vedúci organizačného tímu SDM.

Po piatich dňoch strávených v diecéze Santiago de Veraguas sa slovenskí pútnici vrátia do Panama City, kde budú ubytovaní vo farnosti Santa Maria, v časti Balboa.

V utorok 22. januára 2019 je pre nich pripravený špeciálny česko-slovenský otvárací ceremoniál a v tento deň sa zároveň začína oficiálny program SDM. „Už teraz sa veľmi tešíme sa všetkých mladých zo Slovenska, ktorí sa rozhodli cestovať do Panamy spolu s nami. Verím, že program ktorý je pre nich pripravený, sa im bude nielen páčiť, ale že sa dotkne aj ich srdca,” uviedla Lenka Michalská z organizačného tímu SDM.

Pre mladých pútnikov je tiež pripravená aplikácia „Follow Jesus Christ and Go!“ – čiže v preklade „Nasleduj Ježiša Krista a choď!“, informoval Vatikánsky rozhlas. Je to bezplatná aplikácia vo forme virtuálnej videohry, ktorá využíva geolokáciu alebo GPS a je vyvinutá pre zariadenia iOS a Android. Ide o náboženskú vzdelávaciu hru, ktorej cieľom je putovanie a hľadanie ulíc a miest, pri ktorom človek stretne biblické postavy, Pannu Máriu, svätých, blahoslavených i žijúce osobnosti dneška. Aplikácia bude dostupná v piatich jazykoch: angličtine, španielčine, portugalčine, taliančine a francúzštine.

Bulletin na stiahnutie

Organizačný tím SDM

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top