Santiago de Veraguas, ďakujeme! 

Santiago de Veraguas 21. januára 2019 – Bohom i aktivitami naplnený čas sme strávili uplynulé dni v diecéze Santiago de Veraguas. Rozlúčili sme sa s ňou v nedeľu. Potom, ako sme tu absolvovali program predskokana Svetových dní mládeže – Dni v diecéze, odchádzame späť do Panama City, kde nás čaká hlavný program so Svätým Otcom Františkom. “Santiago de Veraguas, ďakujeme! Zažili sme neopakovateľné prijatie. Videli sme neskutočné krásne veci, ktorými žije panamská krajina. Rodiny domácich sa o nás starali ako o vlastných synov a dcéry. Cítili sme sa ako doma,” hodnotí kňaz Ondrej Chrvala, vedúci organizačného tímu SDM.

Dni v diecézach sú tradičným podujatím, ktoré predchádza SDM. Mladí sa počas neho mohli zúčastniť na viacerých akciách. V panamskej diecéze zažili chvíle modlitby a tradičných latinskoamerických porcesií, zapojili sa do rôznych akcií a podujatí. Myšlienka Dní v diecézach vznikla v roku 1997 počas príprav na SDM v Paríži. Cirkev vo Francúzsku si uvedomovala, že príchod státisícov pútnikoch z celého sveta je jedinečná príležitosť ako osloviť mladých, ktorí sú vlažní alebo hľadajúci. Odvtedy sa dni v diecézach konajú pravidelne.Okolo 160 Slovákov strávili tieto dni v diecéze Santiago de Veraguas (16. – 21. januára 2019). Presunuli sa tam autobusmi v stredu 16. januára 2019.

Slovákov čakalo vrelé privítanie so spevom, hudbou a kapelou. Po svätej omši, ktorej predsedal biskup Tomáš Galis, na pútnikov čakali miestne rodiny, ktoré ich v nasledujúcich dňoch hostili vo svojich príbytkoch. Štvrkový deň začali modlitbou ranných chvál a animačným program s “ukazovačkami” v Kolégiu sv. Vincenta. Potom si slovenskí pútnici pozreli tanečné a hudobné vystúpenie žiakov škôl sv. Vinceta a sv. Justína. Večer vyvrcholil slávnostnou svätou omšou pred katedrálou sv. Jakuba v Santiagu de Veraguas, ktorú celebroval s viacerými kňazmi miestny biskup Mons. Audilio Aguilar Aguilar. Po otváracej svätej omši nasledoval kultúrny program, v ktorom sa prezentovali jednotlivé národnosti vrátane Slovákov.

Piatkový program bol spojený s exkurziou v miestnej pedagogickej škole, návštevou katedrály a miestneho múzea. Vrchol piatkového dňa bol spojený s veľkou typickou procesiou v centre mesta, ktorá bola pripravená špeciálne pre pútnikov z celého sveta. Na ich počesť sa organizátori rozhodli zorganizovať veľké defilé, v ktorom pospájali prvky zo všetkých podobných podujatí počas celého roka. V uliciach bolo možné vidieť nielen alegorické vozy so sochou Panny Márie, ale aj dievčatá v typických krojoch a počuť hudobné skupiny s 30 – 40 členmi. Celý program ukončil ohňostroj.

Sobotný program bol špeciálny. Slováci získali povolenie na kúpanie vo vodách Tichého oceána. Presunuli sa tam po svätej omši. Spolu boli na pláži El Uveroto pri Tichom oceáne, kde počas sa celého dňa kúpali, hrali futbal, volejbal a oddychovali. Potom sa presunuli naspäť do Santiaga do rodín, kde strávili večer s nimi. Záverečnou bodkou programu bola nedeľná svätá omša, ktorej predsedal miestny biskup a koncelebrovalo ju ďalších 6 biskupov a viac ako 100 kňazov. Biskup Audilio v homílii prirovnal Dni v diecézach k Turícam a poďakoval ľuďom diecézy, za to, že v každom pútnikovi videli tvár mladého Krista. Po sv.omši nasledovala prezentácia kultúrnych programov mladých z 23 zúčastnených krajín.

V Kolégiu sv. Vinceta, kde sme strávili dni v diecézach, postavili pútnický kríž na pamiatku slovenských pútnikov. Je symbolicky postavený na skale, má na sebe logo SDM, skratku kolégia a slovenskú zástavu. Posvätil ho žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Po piatich dňoch strávených v diecéze Santiago de Veraguas sme sa dnes vrátili do Panama City, kde budeme všetci ubytovaní vo farnosti Santa Maria v škole sv. Vincenta v časti  Los Ríos. V utorok 22. januára 2019 nás čaká špeciálny česko-slovenský otvárací ceremoniál a v tento deň sa zároveň začína oficiálny program SDM.

Organizačný tím SDM / Miroslava Siteková

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top