Predlžujeme registráciu

Na Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa najbližšie uskutočnia v januári budúceho roka v Paname, chce cestovať 160 pútnikov zo Slovenska. Vyplýva to z informácii slovenského organizačného tímu. Tento týždeň rozhodol, že pôvodný termín registrácie, ktorý bol do konca septembra, posunie do 20. októbra 2018. Za nezmenenú cenu si môžu mladí Slováci vybrať jednu z dvoch variant a vydať sa na putovanie stredoamerickou krajinou spolu s pápežom Františkom. Tím SDM zároveň v spolupráci s univerzitnými pastoračnými centrami pripravuje pre mladých vysokoškolákov dve originálne podujatia s názvom Panamské večery. Prvý bude 3. októbra v Košiciach, druhý 10. októbra v Bratislave.

“Pozývam všetkých tých, ktorí sa ešte nerozhodli na dva Panamské večery. Prvý sa uskutoční 3. októbra 2018 v Košiciach na internáte Jedlíkova. Okrem svätej omše, svedectiev a zaujímavých hostí vystúpi speváčka Dominka Gurbaľová spolu s gitaristom Štefanom Bicákom. Rozhodli sme sa predĺžiť registráciu a tiež priniesť kúsok Panamy na Slovensko, aby sme ukázali mladým ľuďom zo Slovenska, aké veľké dobrodružstvo je pre nich pripravené. Verím, že mnohí mladí využijú predĺženú možnosť prihlásenia a pridajú sa k nám“, uviedol Ondrej Chrvala, vedúci organizačného tímu SDM. Druhý Panamský večer sa uskutoční 10. októbra v Bratislave v priestoroch Univerzitného pastoračného centra sv. Jozefa Freinandemetza. Program bude podobný, na úvod svätá omša, po nej budú nasledovať svedectvá a prezentácia SDM a Panamy. „Sme radi, že sa nám podarilo nadviazať na tradíciu večerov venovaných krajine, ktorá bude hostiť SDM. Po Brazílskom večeri a Poľskom večeri sa preto už veľmi teším na ten Panamský“, doplnil Ján Michalský člen organizačného tímu SDM. Vstup na oba Panamské večery je voľný.

Oficiálnu slovenskú registráciu zabezpečuje Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Kanet, n.o. Slovenský organizačný tím predpokladá, že do Panamy vycestuje okolo 200 Slovákov. Mladí sa zídu v stredoamerickom štáte v dňoch 22. – 27. januára 2019 a témou stretnutia sú slová Evanjelia podľa Lukáša: „Hľa služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (1,38). Pre všetkých, ktorí ešte váhajú či sa SDM zúčastniť, odporúča slovenský organizačný tím na oficiálnej stránke www.svetovednimladeze.sk sekciu Svedectvá, tiež rady pred cestou do Panamy a ďalšie praktické informácie. Slovákom ponúka organizačný tím dva varianty registrácie. Prvý zahŕňa celú púť, ktorá pozostáva z účasti na tzv. predskokanovi SDM – Dňoch v diecézach, samotných SDM a zahŕňa tiež prepravu z Dní v diecézach do Panama City na samotné SDM (od 16. do 27. januára 2019). Druhým je účasť na SDM  (od 21. do 27. januára 2019), bez absolvovania Dní v diecézach.

SDM sú najväčším celosvetovým stretnutím veriacich mladých so Svätým Otcom. Do Panamy ich pozval pred dvomi rokmi pápež František. Urobil tak na záver SDM v Krakove. Konajú sa každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Mladí Slováci sa do Panamy oficiálne začali pripravovať na letnom Národnom stretnutí mládež P18 v Prešove. Hlavným organizátorom SDM je Katolícka cirkev (Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). SDM vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu, kedy pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začalo veľké dobrodružstvo Svetových dní mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme. Po Ríme sa SDM konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride, Rio de Janeiro a Krakove, kde prišlo najviac Slovákov v histórii Svetových dní mládeže. Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Podporujú tiež angažovanosť mladých v Cirkvi, ktorí zároveň premýšľajú o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. Do Krakova prišlo 4 000 Slovákov.

Komunikačný tím SDM 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top