Deň otvorenia SDM

Panama City 22. január 2019 – Dnešný deň bol dňom otvorenia Svetových dní mládeže (SDM). Pútnici z najrôznejších krajín sa po dňoch strávených v diecézach vrátili do Panamy City. Mesto a jeho okolie, ktoré sa dlhé mesiace pripravovalo na prijatie pútnikov, sa konečne dočkalo. „Pútnici sú všade, v uliciach, na námestiach, v metre,“ doplnila Lenka Michalská z organizačného tímu SDM. Pre slovenských pútnikov, ktorí sú ubytovaní v Kolégiu sv. Vinceta de Paul, pripravil organizačný tím SDM špeciálny slovenský otvárací ceremoniál.

Pútnici sa počas neho okrem iného priznali, na koľkých SDM sa už zúčastnili, a tiež pre ktorých sú tieto SDM úplne prvé. Moderátor Pavol Danko následne priblížil na pripravenom plátne mladým pútnikom symboliku mozaiky z kaplnky Redemptoris Mater v Ríme, ktorá prezentuje motto SDM „Hľa služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ (Lk 1,38). Okrem mnohých krásnych symbolov, ktoré mozaika obsahuje pripomenul, že mozaiky umelca a kňaza Marka Ivana Rupnika, SJ sa nachádzajú aj na štyroch miestach na Slovensku. Na záver asi hodinového programu sa všetci prítomní spoločne pomodlili modlitbu svätého ruženca, ktorú obetovali za individuálne, ako aj spoločné úmysly.

Po skončení spoločného programu mali slovenskí pútnici opäť možnosť vyskúšať dobrodružstvo hľadania oficiálnych reštaurácii, kde im za špeciálne kupóny bola vydaná strava. Zároveň od dnes je pre všetkých pútnikov otvorené EXPO povolaní ako aj možnosť svätej spovede v Parku Omar vo východnej časti Panama City. Zaujímavosťou je, že spovednice stavali väzni. Súčasne až do soboty na vybraných miestach prebieha Festival mládeže, ktorý ponúka hudobné, divadelné a iné umelecké podujatia a prezentácie mladých umelcov z celého sveta.

O 17:00 h tamojšieho času (okolo 23:00 h SEČ) sa v priestore Cinta Costera, ktorý počas SDM nesie názov Santa Maria de Antigua, uskutočnila úvodná otváracia svätá omša, ktorej predsedal Mons. José Domingo Ulloa Mendieta, arcibiskup Panamy. Okrem slovenských pútnikov v sektore A2 na svätej omši koncelebrovali slovenskí kňazi spolu so žilinským biskupom Tomášom Galisom. Miestny organizačný výbor informoval, že na ňu prišlo okolo 75 000 ľudí. „Čas príprav SDM sa skončil a vystriedal ho čas slávenia SDM. Už teraz sa veľmi tešíme na to všetko čo pre nás pútnikov organizátori pripravili,” uviedol Ondrej Chrvala, vedúci organizačného tímu SDM. V stredu doobeda sa uskutoční prvá zo spoločných česko–slovenských katechéz vo farnosti San José v časti Paraiso.

Organizačný tím SDM / Ján Michalský
Snímka: Flicr SDM

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top