5 + 1 spôsobov ako získať €

Chceš byť súčasťou najväčšieho svetového eventu pre mladých katolíkov a katolíčky, ale zároveň to trochu presahuje možnosti tvojho rozpočtu. Túto situáciu všetci dobre poznáme, preto ti prinášame 5+1 spôsobov, ako získať potrebnú sumu. 

0. Najskôr treba povedať, že stretnutie s pápežom je pre všetkých – a zadarmo. Na hlavné sv. omše, krížovú cestu a otváraciu ceremóniu sa dostanú aj neregistrovaní pútnici a budú mať vyčlenené špeciálne sektory. Ak však preferuješ kompletný zážitok z SDM a zároveň rozumieš, že organizácia podujatia tejto veľkosti niečo stojí, pravdepodobne využiješ jeden z dvoch balíkov pútnika, ktoré slovenská registrácia ponúka, za 310, resp 360€. Spolu s dopravou tak predbežne počítaj so sumou okolo 800€. Ako sa k nej dopracovať? 

1. Úspory. Niečo už pravdepodobne našetrené máš a 3 týždne v nádhernom Portugalsku spolu s kamarátmi, pápežom a miliónom priateľských mladých ľudí znie ako super investícia. Navyše, ak si odteraz každý mesiac odložíš aspoň 50€, registračný poplatok máš takmer uhradený. Samozrejme, suma, ktorú môže človek ušetriť, je individuálna. No urobiť niekoľko malých ústupkov a nedať si kávu alebo si pripraviť obed doma zvládneme azda všetci. 

2. Dary. Ak ťa čakajú narodeniny, meniny alebo štátnice, skús poprosiť rodičov či starých rodičov, aby ti namiesto kytice a bonboniéry darovali zážitok – napríklad v podobe časti rozpočtu na SDM. Ak plánuješ oslavovať s kamošmi, môžeš pripraviť svoj wishlist, kde napríklad rozskúskuješ cestovnú trasu na menšie úseky a ku každému priradíš sumu. Ver tomu, že je radosť darovať niekomu cestu z Zürichu do Lyonu. 

3. Podpora spoločenstva. Ak si členom spoločenstva, prines túto tému na stretko. Okrem toho, že môžeš získať nové nápady, možno ťa niekto rád podporí aj finančne. O to viac, ak si v spoločenstve s ľuďmi, ktorí už pracujú a pre rozličné príčiny sa SDM nemôžu sami zúčastniť. Na oplátku ich môžeš do Portugalska zobrať so sebou – tým, že budeš každý večer písať krátke príspevky do vašej chatovej skupiny, že budeš točiť špeciálne storky len pre nich alebo po návrate pripravíš autentické after-SDM stretko s fotkami, príbehmi a portugalskými sladkosťami. 

4. Podpora farnosti. Špeciálne zaujímavý môže byť tento bod pre viacerých ľudí z jednej farnosti s túžbou ísť na Svetové dni mládeže. Spojte sa s vašim kňazom a rozprávajte sa o tom, ako vám vie pomôcť vaše farské spoločenstvo či duchovní otcovia. Ak sa zhodnete, že je to dobrý nápad, môžete pred kostolom predávať napečené koláče či drobné darčekové predmety alebo zorganizovať benefičný koncert či divadlo. Pri týchto aktivitách odporúčame dobrovoľný príspevok a možno budete sami prekvapení z ľudskej štedrosti. 

5. Výplata. Ak už pracuješ, zarobiť peniaze asi bude o niečo jednoduchšie :). Ak nepracuješ, skús si nájsť krátkodobú alebo jednorazovú brigádu, z ktorej si celú výplatu odložíš. Ak máš s pracovnými agentúrami zlé skúsenosti, skús chodiť s otvorenými ušami, alebo byť proaktívny: ak študuješ slovenčinu, ponúkni svojmu okoliu jazykovú korektúru záverečných prác. Ak bývaš na dedine, obehni susedov s ponukou kosenia. Alebo ak vieš niečo dobre – od šoférovania, cez klavír až po dodržiavanie kalorického deficitu – skús zistiť, či niekto z tvojich kamošov neocení tvoju pomoc a tvoj talent symbolickou sumou. Ak budeš dopredu komunikovať na čo peniaze použiješ, výsledky môžu byť ešte lepšie. 


Bonus: Predlož svoju situáciu Bohu. Náš nebeský Otec nás pozná a vie, po čom túžime. Či všetky predošlé body v tvojom prípade zafungujú alebo nie, určite mu o tvojej túžbe ísť na Svetové Dni mládeže hovor počas každej osobnej modlitby či sv. omše. A možno na vlastnej koži zažiješ to, čo myslel žalmista slovami “Skúste a presvedčte sa aký dobrý je Pán.”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top