SDM 2019 budú v Paname

Pápež František dnes oznámil, že najbližšie Svetové dni mládeže sa uskutočnia v roku 2019 v Paname. Povedal to na záver slávnostnej svätej omši na tzv. Poli milosrdenstva na Brzegoch v poľskom Krakove. Vypočuli si ho takmer dva milióny ľudí. So Svätým Otcom ju koncelebrovalo 50 kardinálov, 850 biskupov a 20 tisíc kňazov z celého sveta. Nechýbali hlavní predstavitelia verejného života v Poľsku. Toto podujatie predstavovalo veľké Jubileum mladých v rámci mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva.

https://youtu.be/XHpaJ4HgDzQ

Pápež František prišiel na miesto po deviatej hodine. V papamobile absolvoval 8-kilometrovú púť medzi sektormi. Vítali ho nadšení mladí ľudia z takmer 200 krajín zo všetkých kontinentov. Privítali ho mávaním zástav svojich krajín a rôznymi pokrikmi, ako napríklad Viva papa Francesco. Veľká časť mladých pútnikov strávila na tomto mieste celú noc, zapojila sa do modlitby, spevu a tancov. Podľa odhadov organizátorov ich bolo v sobotu na mieste okolo 1,6 milióna. Bola medzi nimi aj vyše 4 000 tisícová skupina zo Slovenska.

Pápeža Františka po svätej omši čaká stretnutie s dobrovoľníkmi a potom odletí späť do Ríma. Mottom celosvetového podujatia bol úryvok z Biblie “Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo.. Poľsko navštívil pápež František po prvý raz v živote. Sv. Ján Pavol II. ako pápež navštívil svoju rodnú krajinu deväťkrát, pričom sedemkrát prešiel aj Krakovom. Dnes už emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý pokračuje v tradícii SDM založenej sv. Jánom Pavlom II., uskutočnil svoju cestu do Poľska v roku 2006.

Okrem Krakova zavítal pápež František aj do bývalého nemeckého nacistického vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka. Navštívil aj najvýznamnejšie poľské mariánske pútnické miesto na Jasnej Hore v Čenstochovej. Apoštolskú cestu sprevádzali dôkladné bezpečnostné opatrenia. V Poľsku boli prítomné úrady a hlavy štátov vrátane prezidenta SR Andreja Kisku. Do 2. augusta prebiehajú hraničné kontroly s Poľskom.

Na bezpečnosť počas stretnutia mladých bolo v okolí Krakova nasadených 20-tisíc policajtov, vyše tisíc vojakov, medzi nimi pyrotechnici so stovkou psov špecializovaných na hľadanie výbušnín. V službe bolo viac ako 2 400 profesionálnych požiarnikov, 800 dôstojníkov a 1 500 členov pohraničnej stráže, viac ako 5 000 dobrovoľných hasičov.

Tridsiate prvé Svetové dni mládeže otvorili v utorok otváracou svätou omšou v parku Błonia. Celebroval ju arcibiskup metropolita Krakova, kardinál Stanisław Dziwisz, bývalý osobný tajomník sv. Jána Pavla II. Medzi najväčšie skupiny patria Taliani, Francúzi, Španieli, Nemci, Američania, Brazílčania, Ukrajinci a Portugalci. Svätý Otec priletel do krajiny v stredu.

Patrónmi SDM bol ich zakladateľ sv. Ján Pavol II. a sv. Faustína Kowalská. Svetové dni mládeže sa každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Do Krakova pozval mladých pred tromi rokmi pápež František. Slováci sa na ne oficiálne pripravovali od vlaňajšieho Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade. Hlavným organizátorom SDM je Katolícka cirkev (Pápežská rada pre laikov a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). Spája mladých ľudí z celého sveta.

Svetové dni mládeže vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu. Pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začala veľké dobrodružstvo Svetových dní mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme. Po Ríme sa SDM konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride a v Rio de Janeiro.

Do Krakova prišlo najviac Slovákov v histórii Svetových dní mládeže. Väčšina z nich sa zúčastnila aj na slovenskom programe v poľskom meste Skawina. Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Majú tiež podporovať angažovanosť mladých v Cirkvi, radovať sa z viery a premýšľať o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. Poľsko privítalo medzinárodné stretnutie mladých už po druhýkrát, v roku 1991 sa uskutočnilo v meste Čenstochová (prišlo tam 1,2 milióna mladých pútnikov z celého sveta).

SDM už majú oficiálny web / August 2017

Svetové dni mládeže v Paname majú od pondelka svoju oficiálnu webovú stránku. Záujemcovia ju nájdu na adrese  www.panama2019.pa. Web odpočítava presný čas do stretnutia sa s Petrovým nástupcom v latinskoamerickej krajine. Funguje v piatich svetových jazykoch (španielčina, angličtina, portugalčina, taliančina a francúzština).

Dátum začiatku internetovej stránky nie je náhodný, vysvetlil novinárom panamský arcibiskup Mons. José Domingo Ulloa, ale korešponduje s výročím ohlásenia nasledujúcich Svetových dní mládeže pápežom Františkom v Krakove v roku 2016, informoval Vatikánsky rozhlas.

Okrem loga a motta mládežníckeho stretnutia sa na hlavnej stránke automaticky zobrazuje videoposolstvo Svätého Otca Františka z tohtoročnej Kvetnej nedele, kde pozýva mladých, aby sa dobre pripravili na stretnutie a aby si pestovali rodinný a priateľský vzťah so Svätou Pannou. Témou Svetových dní mládeže 2019 sú totiž Máriine slová: „Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný“ (Lk 1,49).

,,Tieto momenty nášho stretnutia a dialógu sú pre mňa veľmi dôležité, a chcem, aby sa táto cesta uskutočnila v súlade s prípravou ďalšej synody biskupov, ktorá je venovaná Vám,” píše pápež František.  Na stránke taktiež už nájdete Ambar Calvo, panamské dievča, ktoré navrhlo logo SDM 2019. ,,Mala som jasnú predstavu. Tvar loga veľmi pripomína M ako Mária, vo forme srdca, ktoré prejavuje všetku lásku, ktoú možno cítíť v Márii počas SDM a v našej katolíckej viere,” hovorí Calvo.

Hoci je ešte rok a pol do ďalších SDM, detailná príprava je evidentná, a ako pri každom dôležitom evente, na prípravu nie je nikdy dosť času.

Oficiálna hymna SDM 2019 je na svete / Júl 2017

V typických panamských rytmoch a s názvom “Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova”, podľa hesla vybratého Svätým Otcom Františkom. Taká je hymna 32. Svetových dní mládeže, ktorú predstavili pred tisíckami mladých, laikmi i kňazmi zídenými na eucharistickom stretnutí v kongresovom centre ATLAPA v Paname.

Arcibiskup Panamy, José Domingo Ulloa Mendieta: „Hymna vyjadruje poslanie, ku ktorému sme pozvaní ako učeníci a misionári týchto dní, podľa príkladu Panny Márie. S radosťou ju odovzdávame mladým na celom svete. Nech sa jej spievaním stanú veselými a ochotnými nechať sa premeniť Bohom.“

Na piatich kontinentoch zaznie tento chválospev, ktorý napísal a zložil Abdiel Jiménez, katechéta a žalmista farnosti Krista Zmŕtvychvstalého, v dekanáte San Miguelito. Je autorom viacerých liturických skladieb, členom rôznych hudobných telies a absolventom Fakulty náboženských štúdií na katolíckej univerzite Panny Márie v Paname.

V širšom výbere vybrala dvanásťčlenná odborná porota z 56 návrhov tri najlepšie. Členovia výkonného výboru SDM a Dikastéria pre laikov, rodinu a život potom zvolili víťaza. Počas dvoch týždňov intenzívnej práce odborníci nahrali prvú verziu hymny.

Kde bude hlavný program SDM? / Júl 2017

Arcidiecéza Panamy je potešená, že cez miestnu organizačnú komisiu Svetových dní mládeže 2019 (SDM) môže oznámiť, že „Cinta Costera 1“ sa stane hlavným dejiskom hlavného programu SDM 2019, ktorý sa uskutoční 22.-27. januára 2019 v Paname.

Po konzultácii s biskupskou konferenciou z celého sveta sa dohodlo, že „Cinta Cistera 1“ je najlepším miestom, ktoré sa rozmerovo vyrovná miestam konania predchádzajúcich SDM. Naviac „Cinta Costera 1“ bola tiež schválená špecialistami Vatikánskej gardy (Švajčiarskej gardy), ktorí miesto považujú za dostatočne vhodné, čo sa zaistenia bezpečnosti Jeho Svätosti týka, tiež odpovedá jednoduchosti a požiadavkám, ktoré vyžaduje pápež František.

Hlavné body, ktoré boli brané k úvahe pri výberovom konaní: kapacita pre pútnikov počas hlavného programu, vhodná dostupnosť, krízové riadenie a obyvatelia v okolí.
Výber bol tiež prevedený pod vedením tímu špecialistov a spoločností, ktoré dobrovoľne a anonymne ponúkli svoje služby za účelom zaistenia lepšej analýzy a vhodného výberu oficiálneho miesta konania.

Pútnici (účastníci)

Organizačná komisia SDM 2019 sa pripravuje na prijatie okolo 375 000 registrovaných miestnych a medzinárodných pútnikov, ktorých pojme „Cinta Costera 1“. Pre účastníkov, ktorí sa nezaregistrujú ako oficiálni pútnici, budú vyhradené miesta vo vnútri, ale aj zvonku „Cinta Costery 1“, takže sa tiež budú môcť zúčastniť hlavného programu, avšak registrovaní pútnici budú mať prednosť.  Hlavné pódium musí spĺňať niekoľko požiadaviek ohľadom služobných priestorov. Rôzne možnosti sú aktuálne posudzované ohľadom strategického umiestnenia pódia, aby bola zaistená dobrá viditeľnosť pútnikom, zároveň bude spĺňať logistiku udalosti tejto veľkosti.

Akonáhle to bude vyhodnotené spoločne s panamskou vládou, upresníme naše plány na prevedenie, ktoré budú ladené s prianím Svätého Otca: že toto stretnutie mladých z celého sveta v Paname odrazí skutočnosť Strednej Ameriky, s obmedzeným dopadom na prírodu a v súlade so zásadou úsporných opatrení.

Zverejnili logo SDM / 15. mája 2017

V Paname 15. mája 2017 predstavili oficiálne logo Svetových dní mládeže, ktoré sa uskutočnia od 22. do 29. januára 2019 v Paname. Nech sa páči, zoznámte sa s ním.

Logo má tvar srdca, v ktorom je symbolicky naznačený panamský prieplav. Prieplav zobrazuje cestu pútnika, ktorý objavuje v Márii prostredníčku ku stretnutiu s Ježišom. Panamu znázorňuje vrchný oblúk srdca v jej modrých odtieňoch. V ľavej dolnej časti je pútnický kríž červenej farby. V pravej časti je silueta Panny Márie, nad ktorou je umiestnených päť bielych bodiek symbolizujúcich päť svetadielov, z ktorých prídu mladí na tieto Svetové dni mládeže. Použité farby zodpovedajú farbám vlajky organizátorskej krajiny.

Do súťaže o logo Svetových dní mládeže bolo zaslaných 103 návrhov. Autorkou vybraného loga, ktoré bude použité na SDM Panama 2019 (22. – 27. januára), je dvadsaťročná Ambar Calvová, študentka architektúry na univerzite v Paname. Mladá autorka chcela vyjadriť „nežnosť a dôveru Márie“ v momente keď povedala: „Nech sa stane tvoja vôľa“.

Pri slávnostnom predstavení loga arcibiskup Panamy Mons. José Domingo Ulloa Mendieta vyjadril dojatie nad talentom mladých z Panamy. Zvlášť vyzdvihol dielo študentky Ambary, „ktorá dokázala zachytiť posolstvo, ktoré chceme poslať mladým vo svete, drobné rozmery našej krajiny, ale tiež veľkosť nášho srdca, otvoreného pre všetkých bez vylúčenia kohokoľvek, držiac sa za ruku Panny Márie, odvážnej, angažovanej a obetavej mladej ženy, ktorá vedela povedať ‚Áno‘ na Božie pozvanie.“

„Mladí sú morálnym a ľudským rezervoárom našej spoločnosti i samotnej Cirkvi, sú schopní ju celkovo a pozitívne premeniť, podujať sa na riziko rovnako ako dospievajúca Mária z Nazaretu. Len musíme byť schopní naučiť ich milovať, ako Ježiš miloval nás“, dodal biskup.

V logu je prítomný Panamský prieplav, predstavujúci cestu pútnika k stretnutiu s Ježišom; tvar Panamskej šije, ktoré predstavuje miesto prijatia pútnikov z celého sveta; kríž pútnika; postavu Panny Márie s korunou z piatich bielych bodiek, ktoré symbolizujú pútnikov z piatich kontinentov. Logo tiež obsahuje písmeno „M“, ktoré sa formuje do tvaru srdca a nadväzuje na heslo: „Most srdce – Srdce vesmíru“, zároveň predstavuje Máriine meno ako cestu (most) k Ježišovi a Jeho Srdcu.

Zároveň boli zverejnení ôsmi patróni SDM Panama 2019 – svätý José Sánchez del Rio, svätý Juan Diego, blahoslavená María Romero Meneses, blahoslavený Oscar Arnulfo Romero, svätý Ján Bosco, svätý Ján Pavol II., svätý Martin de Porres a svätá Ružena Limská.

Kríž SDM putuje do Panamy / Apríl 2017

Slávenie tohtoročnej Kvetnej nedele, ktorému na vatikánskom námestí predsedal Svätý Otec František, bolo spojené s 32. svetovým dňom mládeže, ktorého motto znie „Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný“ (Lk 1,49). Okrem 50-tisíc prítomných pápež František pozdravil aj všetkých mladých, ktorí na celom svete slávia dnešný diecézny Deň mladých so svojimi biskupmi.

Mladí z Krakova na záver slávnosti odovzdali putovný kríž Jána Pavla II. zástupcom mládeže z Panamy, ktorí prišli do Ríma spolu so svojím arcibiskupom Ulloa Mendietom. Spolu s krížom putuje do Panamy aj ikona Panny Márie z Baziliky Santa Maria Maggiore, kde sa včera večer mladí modlili spolu so Svätým Otcom na vigílii.

Odovzdaním symbolov SDM vyvrcholilo v Ríme aj medzinárodné podujatie organizované Dikastériom pre laikov, rodinu a život spolu s Generálnym sekretariátom Biskupskej synody, na ktorom sa od 5. apríla zúčastňovali zástupcovia 104 krajín vrátane Slovenska. Konferencia s názvom „Z Krakova do Panamy – Synoda na ceste s mladými“ slúžila na zhodnotenie skúsenosti z predchádzajúcich Svetových dní v Krakove a prípravu 34. SDM v Paname v januári 2019.

Zástupcovia sekcií biskupských konferencií pre pastoráciu mládeže sa venovali aj téme budúcej synody o mladých, konkrétne zapojeniu samotných mladých do prípravného procesu. Biskupská synoda s témou „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“ bude zasadať v Ríme v októbri 2018.

Pri vigílii v hlavnej mariánskej bazilike v predvečer Kvetnej nedele Svätý Otec vyhlásil dvojitý začiatok cesty: cesty k budúcej „Synode mladých“ a zároveň aj cesty do Panamy.

Okrem iného povedal:

„Z Krakova do Panamy, a medzi tým synoda. Synoda, z ktorej sa žiaden mladý nesmie cítiť vylúčený! – ‚Nuž… spravme tú synodu pre mladých katolíkov… pre mladých, čo sú zapojení do katolíckych združení, tak je to silnejšie…‘ – Nie! Synoda je synodou pre všetkých mladých a o všetkých mladých! Mladí sú protagonistami. – ‚Ale aj mladí, ktorí sa cítia byť agnostikmi?‘ – Áno! – ‚Aj mladí, ktorí – neviem či je niekto takým… azda sa niekto taký nájde –, mladí, čo sa cítia byť ateistami?‘ – Áno! Toto je synoda mladých, a my všetci si chceme načúvať. Každý mladý má čo povedať druhým, má čo povedať dospelým, má čo povedať kňazom, rehoľným sestrám, biskupom a pápežovi. Všetci vám potrebujeme načúvať!“

Kvetnú nedeľu, ktorá sa tradične slávi ako Svetový deň mládeže, tento rok v Ríme po prvý raz predchádza aj modlitbová vigília mladých za účasti Svätého Otca. Zástupcovia vyslaní biskupskými konferenciami z vyše sto krajín spolu s mládežou z diecéz talianskeho regiónu Lazio sa zhromaždili v modlitbe spolu so Svätým Otcom v Bazilike Santa Maria Maggiore. Slovensko zastupovali tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Ondrej Chrvala a administrátorka Rady Monika Koláriková.

Modlitbová vigília obsahovala aj svedectvá mladých. Po úvodnom vzývaní Ducha Svätého nasledovali dva hlavné momenty. Prvý bol zameraný na Pannu Máriu ako „konkrétnu realizáciu Božieho plánu“ s čítaním z Lukášovho evanjelia o stretnutí Márie s Alžbetou. So svedectvom o objavení duchovného povolania sa podelila talianska františkánka Marialisa, nasledoval prejav úcty k Matke Božej položením kvetov pred jej ikonou.

Druhý moment sa sústredil na milovaného učeníka sv. Jána a jeho odpoveď lásky, pričom v čítaní zazneli Ježišove slová z kríža „Žena, hľa tvoj syn!“ a „Hľa, tvoja matka!“ Svedectvo o ceste k prijatiu kríža spolu s Kristom predniesol mladý Talian Pompeo, ktorý po zemetrasení v roku 2002 zostal pripútaný na vozíček. Po jeho svedectve mladí v procesii priniesli kríž SDM a vztýčili ho s prejavom úcty.

Po speve piesne Emanuel, hymny SDM z roku 2000, sa pápež František prihovoril mladým spontánnymi slovami. Oslovil ich ako tých, pre ktorých a s ktorými bude budúca synoda, ako tých, s ktorých aktívnou účasťou budúca synoda počíta a ktorí už terajším stretnutím synodu v istom zmysle začali. Zdôraznil, že synoda sa týka všetkých mladých, aj tých, ktorí nie sú aktívne zapojení v živote Cirkvi. Pápež osobitne pozdravil asi dve stovky mladých z Panamy, ktorí budú hostiteľmi SDM v roku 2019, ako aj ich rovesníkov z Krakova, ktorí im zajtra odovzdajú kríž sv. Jána Pavla II. ako štafetu začatú pred troma desiatkami rokov.

Pápež František mladým pripomenul aj svoje hlavné odkazy zo SDM 2016 v Krakove: nezostať pasívne na pohovke a rozprávať sa so starými rodičmi.

Bazilika Santa Maria Maggiore bola pre túto príležitosť význačným miestom, keďže ikona putujúca s mladými po celom svete ako symbol Svetových dní pochádza práve z tejto baziliky. Je známa aj pod názvom Salus Populi Romani – Záchrankyňa Rímskeho ľudu. Postavu Panny Márie dal pápež František za vzor mladým aj výberom tém pre budúce Svetové dni mládeže, ktoré citujú Máriin chválospev Magnificat. Tohtoročný 32. svetový deň mládeže má motto „Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný“ (Lk 1,49).

SDM Panama – 22. – 27. januára 2019 / Január 2017

Termín oznámil na tlačovej konferencii 20. januára Mons. José Domingo Ulloa Mendieta, arcibiskup Panamy a zároveň predseda Konferencie biskupov Panamy. Mottom bude „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ Panamský arcibiskup zopakoval, ako je miestna Cirkev vďačná pápežovi Františkovi, že vybral Panamu za sídlo SDM v roku 2019.

Ohľadom voľby dátumu vysvetlil, že zavážili klimatické podmienky, hoci v mnohých krajinách vtedy nie je prázdninové obdobie. Napriek tomu sú organizátori presvedčení, že tisícky mladých zo všetkých kontinentov budú môcť prísť do Panamy stretnúť sa s Kristom, ruka v ruke s Pannou Máriou a Petrovým nástupcom.

Mons. Ulloa Mendieta pripomenul mladým zo všetkých kontinentov, že oni hrajú hlavnú úlohu na SDM. „Panama vás očakáva s otvoreným srdcom a náručím, aby ste sa podelili o svoju vieru a zakúsili spoločenstvo Cirkvi. Ukážeme svetu mladú tvár ‘Cirkvi vychádzajúcej’, pripravenú ohlasovať radostnú zvesť Evanjelia všetkým vzdialeným a vylúčeným, ktorí sa nachádzajú na existenčnej a geografickej periférii“, uviedol.

Predseda Konferencie biskupov Panamy povzbudil veriacich, aby sa modlili a spolupracovali ako jeden národ, aby SDM boli posolstvom obnovy pre Cirkev a pre svet. Apoštolský nuncius v Paname, Mons. Andrés Carrascosa Coso, uviedol, že výber dátumu bol veľmi dobre premyslený a pripomenul, že mladí z Panamy sa zúčastnili na SDM na rôznych miestach sveta, aj keď nemali prázdniny. „Dátum nebude prekážkou, aby prišla mládež z celého sveta.“

Mons. Carrascosa Coso zdôraznil, že SDM sú celoštátna záležitosť a nemôže dôjsť k rozdeleniu pre politické presvedčenie ani iné dôvody. „Nachádzame sa pred najväčšou výzvou, akej čelila táto krajina od svojho vzniku, keďže nikdy sme nehostili toľko ľudí.“ Nuncius povzbudil Panamčanov, aby ich pohostinne prijali.

Mons. Carrascosa Coso zdôraznil, že pre pápeža Františka ide o udalosť celej Strednej Ameriky a Svätý Otec mu povedal, že po prvýkrát ho o niečo žiada naraz až šesť biskupov. Na otázku, či pápež František príde na SDM 2019, arcibiskup Panamy uviedol: „Pápež sa vyjadril jednoznačne, ale zároveň realisticky ‘Kto vidí do budúcnosti?’. Čo nám ale povedal, bolo, že ‘Peter príde’.

Začínajú prípravy SDM 2019  / December 2016

Panama prežíva vzácny čas. Do krajiny v uplynulých dňoch zavítal kardinál Kevin Joseph Farrell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život, ktorý je zodpovedný aj Svetové dni mládeže (SDM). Tie najbližšie privíta už o tri roky práve Panama.

Kardinál Farrell vyhlásil, že „pôjde o historický moment pre Cirkev a národ“. Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala 8. decembra, vysvetlil, že Svetové stretnutie mládeže môže „priniesť trochu pokoja a stability pre všetky oblasti Strednej Ameriky“. „Je dôležité, aby sme vzali do úvahy rolu, ktorú tento významný národ môže zohrať pri historickom zjednotení krajín na severe a juhu.

Viac ako nikdy v tomto historickom momente potrebujeme tohto prostredníka, aby priniesol pokoj a jednotu všetkým“ priblížil.

Prefekt jedného z vatikánskych dikastérii zároveň povedal, že Panamčania nemajú len „obrovské srdce“ a že „sú otvorení celému  svetu“, ale tiež „sú schopní“ hostiť túto veľkú udalosť. „Nemôžeme si myslieť, že SDM sú iba pre mladých, sú pre všetkých. Ak budú obrovským úspechom, bude to preto, že sa všetci zapojíme,“ dodal kardinál Farrell, ktorý prišiel na miesto spolu s pracovnou skupinou.

Hlavným menovateľom návštevy členov Dikastéria pre laikov, rodinu a život na čele s kardinálom Farrelom v Paname bolo nadšenie. Očakávanie SDM je badateľné vo všetkých oblastiach spoločnosti tohto malého štátu, ktorému sa od pápeža Františka dostalo pocty ako prvému medzi krajinami Strednej Ameriky hostiť SDM. Panama je predurčená spájať: Sever s Juhom amerického kontinentu, ako aj Východ so Západom oboch oceánov prepojených nedávno rozšíreným kanálom. Toto je jej poslanie, ktoré kardinál Farrel pripomenul pri viacerých príležitostiach, a dodal, že „ako evanjelizácia Ameriky začala v Paname, kde sa slávila prvá svätá omša na americkom kontinente, tak aj SDM majú byť príležitosťou na novú evanjelizáciu.

Vo vyhlásení pre portál „ACI Prensa“, arcibiskup Panamy, Mons. José Domingo Ulloa, poslal pozdrav mladým v Latinskej Amerike a na celom svete. „Nebojte sa. Panama vás prijme s otvoreným srdcom, aby sme všetci mohli získať skúsenosť s Bohom, ale predovšetkým zažiť Cirkev a bratstvo (bratskú lásku). Čakáme vás v Paname v 2019,“ vyhlásil.

Podľa vyhlásenia Tlačovej kancelárie arcibiskupstva Panamy, táto návšteva nadväzuje na stretnutie, ktoré sa uskutočnilo v Ríme 7. a 8. novembra. Počas tejto cesty, dohodnutej na konzistóriu v sobotu 19. novembra, kardinál Kevin Farrell navštívil miesta vybrané na realizáciu podujatí SDM 2019.

Počas návštevy v Paname delegácia z Ríma s miestnym Organizačným výborom prerokovala prvé organizačné záležitosti a v sprievode prezidenta republiky navštívila niektoré miesta, kde by mali hlavné udalosti SDM prebiehať. Arcibiskup Panamy, Mons. Ulloa, tiež ozrejmil, že dni v diecézach, ktoré Svetovým dňom predchádzajú, budú organizované v spolupráci s Kostarikou a ďalšími štátmi.

Témy SDM sú známe / December 2016

Už sú známe témy najbližších troch ročníkov Svetových dní mládeže, ktoré vyvrcholia Svetovým stretnutím mládeže v Paname v roku 2019. Poukazujú na Pannu Máriu a mládeži predkladajú cestu viery, lásky a nádeje spájajúcu minulosť, prítomnosť a budúcnosť.

Dikastérium pre laikov, rodinu a život v dnešnom komuniké informovalo, že najbližší 32. svetový deň mládeže v roku 2017 bude mať za tému Máriine slová z Magnifikatu: „Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný“ (Lk 1,49). V roku 2018 sa 33. svetový deň mládeže sústredí na slová anjela adresované Panne: „Neboj sa, Mária, našla si milosť u Boha“ (Lk 1,30). Napokon pre 34. svetový deň mládeže, ktorého hostiteľom bude v roku 2019 Panama, bude témou Máriina odpoveď: „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“ ( Lk 1,38).

Tri biblické citáty z 1. kapitoly Lukášovho evanjelia vybrané pápežom Františkom sú úzko späté s postavou Panny Márie ako vzorom hodným nasledovania a vytyčujú duchovnú cestu smerujúcu k svetovému stretnutiu v Paname. Ako vysvetľuje Dikastérium pre laikov, rodinu a život, práve  počas posledných Svetových dní mládeže v Krakove Svätý Otec mladým ponúkol Pannu Máriu za vzor života a pozval ich pamätať na minulosť, mať odvahu v prítomnosti a mať nádej pre budúcnosť.

Vnútorná spojitosť troch tém má obdobu v posledných troch ročníkoch SDM, ktoré sa niesli v duchu Ježišových blahoslavenstiev. Témy na roky 2017 – 2019 sú zároveň v súlade s témou najbližšej Synody biskupov, ktorá sa uskutoční v októbri roku 2018 s názvom: „Mladí, viera a rozlišovanie povolania“.

Myšlienka Panamy vznikla pred tromi rokmi / September 2016

Metropolita Panamy, otec arcibiskup José Domingo Ulloa vysvetlil, ako vznikla myšlienka uskutočniť Svetové dni mládeže (SDM) v Paname, ktoré sa tam uskutočnia v roku 2019. Myšlienka sa zrodila už v roku 2013 a východiskovým bodom bola skúsenosť z viacerých predchádzajúcich SDM.

„Videli sme, že SDM sú tak bohatou udalosťou, že mladí sa na nej nielen chcú zúčastniť, ale, že sa aj cez ne cítia byť súčasťou Cirkvi.  Mysleli sme na toľkých mladých, zvlášť na tých v oblasti Strednej Ameriky, ktorí si z finančných dôvodov nemohli dovoliť prísť a prežiť skúsenosť z účasti,” povedal hierarcha pre agentúru ACI. “Zaumienil si tak spolu s inými biskupmi Strednej Ameriky napísať list pápežovi Františkovi s prosbou o to, aby sa ďalšie SDM konali v Paname. Ďakujeme pápežovi, že odpovedal na náš list a zhliadol na túto stredoamerickú oblasť, ktorej väčšinu obyvateľov tvorí mládež,” podotkol otec arcibiskup Ulloa. Dodal, že títo mladí ľudia stoja pred množstvom problémov. “Sú nútení migrovať, sú napádaní, stávajú sa obeťami obchodu s ľuďmi. Chceme, aby aj oni mali skúsenosť so SDM,” odkazuje metropolita Panamy. Zhodnotil, že toto mesto má vhodnú geografickú polohu na to, aby sa tu mohla stretnúť “celá Latinská Amerika.

Panamu čaká výzva. SDM / September 2016

Počas vysielacej svätej omše pápež František ohlásil, že nasledujúce Svetové dni mládeže zorganizuje Panamská arcidiecéza. Panamský duchovný, otec Freddy Ramirez priznáva, že organizácia SDM je veľkou a zložitou úlohou. Uisťuje však o pohostinnosti Panamčanov.

„Vidíme ako ste to zorganizovali tu v Poľsku, ako ste zo seba vydali všetko, aby boli mladí dobre prijatí. Panama je malou krajinou, no zároveň príjemnou a veľmi pohostinnou.  Usudzujem, že zorganizovať SDM u nás bude čarovné. Posilní to našu Cirkev, no zároveň to pomôže i našej turistike, čo má pre nás význam. Myslím, že to bude pre nás požehnaním od Boha”, povedal kňaz.  Následne Jesus, redaktor panamského Rádia Claret, nás presviedča o tom, že hoci je Panama malou krajinou, má veľké a otvorené srdce. „Pre všetkých Panamčanov a obyvateľov Centrálnej Ameriky je to veľká radosť. Sme malé zjednotené spoločenstvá, ktoré rýchlo môžu prekročiť hranice (a stretnúť sa). Myslím, že to bude Božím požehnaním. Všetko je v rukách Božích“, povedal. SDM sa uskutočňuje z iniciatívy Jána Pavla II: Prvé takéto stretnutie bolo zorganizované v marci 1986 v Ríme s témou: “Aby ste dokázali uskutočniť nádej, ktorá je vo vás.”

 

 

Komunikačný tím SDM

2 názory na “SDM 2019 budú v Paname”

  1. Pingback: Svetové dní mládeže v Paname – Redemptoristi

  2. Pingback: Svetové dni mládeže v Paname – Redemptoristi

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top