Aká je štatistika SDM v Paname?

Panamská arcidiecéza zverejnila štatistické údaje o nákladoch a účasti na vlaňajších januárových Svetových dňoch mládeže, ktoré spracovala nezávisla firma. Vyplýva z nich, že túto udalosť sledovalo na sociálnych sieťach takmer 46 miliónov ľudí.

Podľa Štatistického úradu Panamskej republiky vstúpilo v januári 2019 do tejto latinskoamerickej krajiny 264 tisíc návštevníkov. Z toho 117 tisíc ako prihlásení účastníci Svetových dní a necelých 90 tisíc (87 445) ako pútnici. Záverečná svätá omša, ktorú pápež František slávil 24. januára 2019, zhromaždila 700 tisíc ľudí, čo je najväčší počet osôb, ktorý zaznamenala táto štvormiliónová krajina.

Svetové dni mládeže stáli miestnu cirkev necelých 21 miliónov dolárov, pričom správa poznamenáva, že organizujúca nadácia nedostala žiadny finančná príspevok od panamského štátu. Panamská republika sa však postarala o prípravu priestorov, na ktorých sa Svetové dni mládeže konali. Všetky náklady pokryli sami pútnici (zo 73 %), darcovia, sponzori, fond solidarity a ďalšie zdroje. Organizátori hospodárili s prebytkom 300 tisíc dolárov, ktoré budú odovzdané Panamskej arcidiecéze na diela, ktoré budú pripomínať svetové stretnutia.

Panamský arcibiskup José Domingo Ulloa Mendieta pri prezentácii štatistickej správy vyhlásil, že “projekt Svetových dní mládeže mal ciele, ktoré sa stopercentne naplnili. Tieto ciele ale nikdy neboli ekonomické, ale skôr sociálne a pastoračné: prispieť k rastu ľudských a kresťanských hodnôt v mladých ľuďoch a poukázať na ušľachtilosť panamského národa a jeho krajine,” zdôraznil a poďakoval všetkým za nezištnú prácu, lásku k cirkvi a vlasti. “Keby sme spočívali všetky mediálne príspevky, hodiny a hodiny práce väzňov, ktoré postavili spovedelnice, alebo nezainteresovanú prácu tisícok dobrovoľníkov, dospeli sme k závratným číslam,” uzavrel arcibiskup Ulloa.

Dobrú organizačnú prácu potvrdila aj ďalšia štatistika – 96 % z takmer 14 tisíc opýtaných pútnikov (13 751) označila organizáciu za veľmi dobrú. Tri percentá ju považovala za normálnu a iba jedno percento za zlú. Na panamských Svetových dňoch mládeže bolo 24 kardinálov, 341 biskupov, 3 924 kňazov, 3 916 novinárov a viac ako 500 pútnikov so zdravotným postihnutm. Pocházali zo 140 krajín a hovorili 25 rôznymi jazykmi.

Zdroje: Vatican News, TS ČBK 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top