Prvé autobusy odchádzajú Slovenska do Portugalska už dnes

Už dnes odchádzajú prvé autobusy plné pútnikov z Bratislavy do Portugalska, kde sa zúčastnia Dní v diecézach, ktoré začínajú už 26.7.2023. 

“Slovenskí pútnici budú na Dňoch v diecézach spoločne s niekoľkými krajinami v diecéze Porto” informoval Matúš Reiner tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS.

Diecéza Porto je jednou zo 17 diecéz, ktoré privítajú pútnikov na Dni v diecézach , ktoré sa uskutočnia od 26. do 31. júla. Nachádza sa na severe krajiny a má rozlohu 3010 km2. Má štyri pastoračné regióny, 22 vikariátov a 477 farností.

Diecéza je známa svojou pohostinnosťou voči zahraničným návštevníkom a je tiež regiónom plným portugalských tradícií a zvykov. 

Diecéza Porto si pre pútnikov pripravila pestrý program od aktivít vo farnostiach až po veľké spoločné aktivity. Mladí budú mať možnosť spoznať kresťanské pamiatky a taktiež kultúrne pamiatky. Pripravená je bubnová show, či športové aktivity a vystúpenia s predstavením tradícii Portugalska a samotného Porta. Z duchovných aktivít sú to adorácia, modlitby Taizé, spoločné sväté omše či modlitby svätého ruženca. Na záver týždňa je v rámci programu festival, kde vystúpia rôzni umelci a hudobné skupiny ako napríklad skupina The Sun. 

“Na Dni v diecézach ide zo Slovenska šesť autobusov s 300 pútnikmi a celkovo vyše 600 pútnikov, ktorí budú spoznávať kultúru a duchovné bohatstvo Porta,” konštatuje Mária Budzáková členka organizačného tímu SDM Slovakia. 

31.augusta sa mladí pútnici presunú už do hlavného mesta Lisabonu, kde sa k nim pridá ďalších tisíc Slovákov.

“Dni v diecéze” predchádzajú Svetovým dňom mládeže a slúžia na integrovanie mladých z celého sveta do farských komunít hostiteľskej krajiny. Je to spôsob prípravy pútnikov aj domácich  na celosvetové stretnutie mladých.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top