Inšpirujte sa osobnými svedectvami

Najväčším bohatstvom Svetových dní mládeže (SDM), ktoré sa konajú nepretržite už vyše tri desaťročia, sú svedectvá mladých ľudí, ktorí ich zažili. Týkajú sa ich prežívania, originálnych zážitkov a veľakrát i hlbokých duchovných hodnôt. Organizátori slovenskej výpravy na budúcoročné SDM v Paname sa preto rozhodli ponúknuť mladým ľuďom osobné svedectvá mladých, ktorí sa SDM zúčastnili a tak načrieť do bohatej studnice plnej neopakovateľných životných skúseností.

“Stále si veľmi dobre pamätám na dievča Lily, ktoré mi v hasičskej zbrojnici v jednej malej obci počas modlitbového stretnutia rozprávalo o tom, ako sa pripravuje na SDM v Sydney, aké je to ťažké a náročné, avšak ako sa veľmi teší. Vtedy som ani netušil, čo je to SDM, ale pocítil som v srdci veľkú túžbu sa niečoho takého zúčastniť. A vďaka Bohu som sa už mohol zúčastniť troch takýchto stretnutí,” hovorí Ján Michalský zo slovenského organizačného tímu SDM. Dodáva, že veľa mladých ľudí sa na SDM dostali práve preto, že ich nadchlo svedectvo, ktoré počuli v univerzitných pastoračných centrách, v centrách mládeže či na svätej omši.

Slovenský tím si uvedomujuje, že vzdialenosť, vysoké ceny leteniek alebo iné prekážky môžu mnohých mladých odradiť. “Preto sme sa v rámci tímu rozhodli, že budeme mladým ľuďom zo Slovenska každý týždeň ponúkať vždy nové svedectvo, ktoré hovorí o tom, čím sú SDM jedinečné a neopakovateľné, a prečo sa oplatí ich zažiť,” uviedol Ondrej Chrvala zodpovedný za slovenský organizačný tím SDM.  “Svedectvá, ktoré budú v najbližších mesiacoch ponúknuté, budú rôzne. Niektoré budú duchovné, niektoré úsmevné, niektoré hovoria o nájdenej láske, o duchovnom povolaní, avšak všetky majú niečo spoločné a to – živý dotyk Boha. Ten dotyk, ktorý má schopnosť meniť život človeka v každom veku, stave, povolaní. Toto všetko sa dá samozrejme zažiť aj pri iných príležitostiach ako SDM, avšak počas stretnutia takej veľkej masy mladých ľudí zo všetkých kútov sveta, je tento dotyk akýsi hmatateľnejší,” dodáva Ján Michalský.  Prvé zo svedectiev je k dispozícii na oficiálnej stránke SDM (v časti Svedectvá) v slovenčine a profile SDM na Facebooku. Ak sa i vy chcete podeliť so svojím svedectvom a povzbudiť tak mladých, pošlite svoje svedectvo na info@svetovednimladeze.sk. 

Hlavným organizátorom SDM je Katolícka cirkev (Dikastérium pre laikov, rodinu a život a Centrálny výbor hosťujúcej krajiny). SDM vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu, kedy pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začalo veľké dobrodružstvo Svetových dní mládeže. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme. Po Ríme sa SDM konali v Buenos Aires, Santiagu de Compostela, Čenstochovej, Denveri, Manile, Paríži, opäť v Ríme, Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madride, Rio de Janeiro a Krakove, kde prišlo najviac Slovákov v histórii Svetových dní mládeže.  Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista. Podporujú tiež angažovanosť mladých v Cirkvi, ktorí zároveň premýšľajú o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež. Na Slovensku v týchto dňoch prebieha oficiálna slovenská registrácia na SDM do Panamy (22. – 27. januára 2019).

Komunikačný tím SDM

Zdroje videa: YouTube / Svet kresťanstva

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top