Rady pred cestou

Zoznam rád pred cestou na SDM do Panamy

1) Očkovanie (pred vycestovaním do Panamy)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POVINNÉ 

proti Žltej zimnici – všetci, ktorí už boli v tropickej a subtropickej oblasti Afriky a Latinskej Ameriky, – Stamaril 1 amp.s.c.- ochrana celoživotná, očkovanie najmenej 10 dní pred odchodom, potvrdenie o očkovaní musí byť zaznamenané v Medzinárodnom očkovacom preukaze.

DOPORUČENÉ

– proti Žltej zimnici –  Stamaril 1 amp. subkutánne – predpokladá sa celoživotná ochrana,  odporúča sa pri cestách do oblastí endemického výskytu Žltej zimnice, preventívna vakcinácia je významným faktorom ochrany pred touto nebezpečnou nákazou, doporučuje sa, ak sa plánuje navštíviť východné oblasti CANAL vrátane oblastí EMBRA a GUŇA YALA, provincie  Dariién a oblasť provincií COLON a Panama východne od CANAL.

V prípade, že pútnik nebude mať požadované očkovanie, môže mu to spôsobiť problémy na letisku!!!

Mestá PANAMA CITY a PANAMA CANAL ZONE, západné oblasti CANAL ,ostrovy BALBOA a SAN BLAS sú bez rizika.

proti Vírusovej hepatitíde typu A, B –  Twinrix  1amp. 0.,1.a 6. mesiac – predpokladá sa celoživotná ochrana,
proti Brušnému týfu –  Typhim Vi 1 amp.subkutánne-najneskôr 2 týždne pred ochdchodom do rizikovej krajiny, chráni 3 roky,
proti Besnote –   Verorab 1 amp.subkutánne 0.,7.,28 deň, preočkovanie o 1 rok a potom každých  5 rokov 1 dávka,
hnačky cestovateľov – cholera a črevné infekcie vyvolané E.coli/-orálna neživá očkovacia látka, pije sa v roztoku/ -DUKORAL -dospelí a deti od 6 r. 2 dávky v intervale minim.1 týždeň – do 6.týždňov, ukončená minimálne 1 týždeň pred odletom, preočkovanie 1 dávkou po 2 rokoch
– TETANUS – preveriť si očkovanie cestou praktického lekára, ak očkovanie pred viac ako 15 rokmi, nutné preočkovať 3 dávkami, alebo zrýchlená schéma 2 dávky po mesiaci pred cestou, 3.dávka po 6 mesiacoch,

 – ZÁŠKRT -ak bolo očkovanie v detstve pred viac než 20 rokmi, nutné preočkovať 3 dávkami dospelou vakcínou, v mesačných intervaloch alebo 0.- 6-týždeň, – o 6 mesiacov, alebo booster / posilovacia dávka 10-15 r., po predchádzajúcom očkovaní proti záškrtu,kompletné očkovanie by malo byť ukončené najneskôr 10 dní pred odchodom,

 – proti OSÝPKAM  -skontrolovať očkovanie z detstva 2 dávkami, ak nebolo realizované, je vhodné zaočkovať aspoň 1 dávkou najneskôr 14 dní pred odchodom,

– profylaxia proti  MALÁRII: podľa CDC je vhodná antimalarická profylaxia: ATOVAQUON/PROQUANIL, DOXYCYCLIN, MEFLOQUIN alebo PRIMAQUIN – vo východných provinciách Panamského kanála,DARIEN,QUANA YALA a NGABE-BUGLE.

U cestovateľov pri organizovanej ceste, ubytovaní v hoteli sa nepožaduje žiadna antimalarická profylaxia, je možné zvážiť pohotovostnú liečbu / ATOVAQUON/PROQUANIL/ prípravok ALARON, Dihydroartemisinin, PIPERAQUINE alebo ARTEMETER/LUMEFANTRIN, obmedzene prípadne i MEFLOQUIN – prípravok LARIAM v rizikových oblastiach celoročne.

Ostatné zvláštne infekčné riziká:

Vírusová hepatitiída typu E,
Leishmanioza-forma viscerálna, kožná, slizničná,
Chagasova choroba, Histoplazmoza, Leptospiroza, venerické ochorenia.


Dôležitá je prevencia proti poštípaniu komárom – použitie vhodného odevu, repelentov s vyšším obsahom DEET,moskytiéry. Nevyhnutnou súčasťou je vhodne vybavená cestovná lekárnička, ktorá by mala byť vybavená liekmi, ktoré cestovateľ pravidelne užíva, nemali by chýbať repelentné prípravky, dezinfekčný gél na ruky,prostriedky na prevenciu a liečbu hnačiek, lieky na zníženie teploty, potlačenie bolesti, lokálne i celkové prostriedky na ošetrenie drobných poranení.

Pri pútnikoch, ktorí sa zúčastnili SDM v Brazílii a boli očkovaní na TÝFUS – potreba preočkovania, lebo účinok vakcíny je 3 roky. Proti cholere a hnačkám cestovateľov je suspenzia DUKORAL, užiť treba 2 dávky v rozpätí 1-6 týždňov pred odletom, druhá dávka by mala byť užitá najmenej  týždeň pred odchodom.

Vypracovala:

MUDr. Viera Kántorová
Ambulancia pre cudzokrajné choroby, Infekčná klinika, Fakultná nemocnica Nitra

 

2) Letenky

Prinášame jednoduchý návod na kúpu letenky

 

1. Vyhľadáš na si na webovom vyhľadávači buď stránky samotných leteckých spoločností, alebo stránky cestovných kancelárii, ktoré sprostredkúvajú predaj leteniek (napr. www.gotravel.sk; www.pelikan.sk; www.studentagency.sk a mnoho ďalších).
2. Vyberieš si typ cesty: spiatočná.
3. Zadáš miesto odletu podľa toho odkiaľ ti to najviac vyhovuje (napr. Viedeň, Budapešť, Krakow a pod.).
4. Zadáš dátum odletu.
5. Zadáš cieľ cesty: Panama (všetky letiská).
6. Zadáš dátum návratu.
7. Podľa svojich časových možností, môžeš pri dátume odletu a dátume návratu zakliknúť možnosť hľadať + / – 1, 2, 3 dni (v danom prípade ti bude hľadať lety aj tri dni pred a po zadanom dátume odletu a tiež lety tri dni pred a po zadanom dátume návratu). Ak Ti to časové možnosti dovoľujú, a stále sa zmestíš do termínov ponúkaných organizátormi, tak využi túto možnosť, pretože máš väčšiu šancu, že ti nájde viac možností letov a za lepšie ceny.
8. Zadáš počet osôb podľa veku, pre ktorých letenku hľadáš.
9. Triedu je ideálne vybrať tú najlačnejšiu, teda: ekonomická.
10. Môžeš si začiarknuť aj možnosť priamych letov – neodporúčame, lebo je ich málo a sú väčšinou finančne náročnejšie.
11. Môžeš si zadať aj preferencie leteckých spoločností – neodporúčame, lebo si obmedzíš výber letov a tým aj cenu letenky.
12. Klikneš pokračovať / vyhľadať a následne bude niekoľko sekúnd prebiehať vyhľadávanie.
13. Z ponúknutých možností si vyber let, ktorý Ti najviac vyhovuje (skontroluj si termíny, časy a miesta odletu, prestupu a príletu)
14. V prípade ak by si si letenku nevybral, opakuj voľbu na stránkach iných spoločností, alebo o niekoľko dní neskôr.
15. Ak si si vybral letenku – je potrebné si podrobne naštudovať plán letu, podmienky leteckej spoločnosti pre zmenu letenky, možnosti batožiny, možnosť vybrať si sedadlá.
16. Ak so všetkým súhlasíš, tak vypíšeš všetky podrobnosti o cestujúcich, niektorým leteckým spoločnostiam postačuje meno a priezvisko, avšak väčšina žiada aj číslo pasu.
17. Potom si vyberieš spôsob platby a zaklikneš spôsob doručenia letenky (napr. emailom).
18. A na záver klikneš – zakúpiť 🙂

Tento postup nie je rovnaký pri všetkých leteckých spoločnostiach, či cestovných kanceláriách. Môže však poslúžiť ako orientačný návod na to, ako sa samotná letenka kupuje.

2) Konzulárne informácie

 

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Úradný jazyk: španielčina
Mena: balboa , používa sa aj USD (PAB)
Telefónna predvoľba: +507
Časové pásmo: UTC – 5
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: http://mire.gob.pa/
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR
ZÚ Mexiko
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku (Embajada de la República Eslovaca en México City)
Adresa: Julio Verne 35, Mexico, 11 560
Telefón: +52 5552806669
Mobilný telefón: +52 15539991020 (pohotovostný mobil – pohotovostný mobil – po pracovnej dobe od 16:00 do 8:00 miestneho času v Mexico City)
Fax: +52 5552806294
HONORÁRNE KONZULÁTY
Konzulárny úrad v Paname
Konzul: Julio César Benedetti
Adresa:
Consulado Honorario de la República Eslovaca
Calle 64 San Fco. No. 62
Ciudad de Panamá
Panama
Mobil.:
Tel.: +507/226 17 69
Fax.: +507/226 10 91
konzulárny obvod: celé územie Panamy
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:
Pre cesty občanov SR nepresahujúce 90 dní (na turistické účely) postačuje platný cestovný pas.
Miestne špecifiká:
Adresa / kontakt veľvyslanectva SR v Mexiku
Veľvyslanectvo SR v Mexiku
Julio Verne č. 35
, Colonia Polanco, 11 560 Mexiko (México D.F.)
 Mexiko

Tel.: + 52 – 55 / 5280 6669, 5280 6544
Fax: + 52 – 55 / 5280 6294
Adresa / kontakt honorárneho konzulátu SR v Paname
Honorárny konzulát SR v Paname
, Calle 64, San Fco. No. 62
, Ciudad de Panamá
Tel.: +507 / 226 1769
Fax: +507 / 226 1091
Adresa veľvyslanectva Panamskej republiky pre SR
Veľvyslanectvo Panamy v Berlíne
Tel: (030) 22 60 58 11
Fax (030) 22 60 58 12

Colné a devízové predpisy:

Do krajiny je zakázané dovážať živé zvieratá, rastliny, mäso. Akákoľvek potravina s príslušným zdravotným povolením sa môže dovážať do krajiny. Alkohol maximálne 1l na osobu, cigarety maximálne 1 kartón. Pri dovoze a vývoze finančnej hotovosti vo výške viac ako 10 000,-USD platí povinnosť deklarovať množstvo na hranici.

Klimatické podmienky:

Prímorsky tropické, horúce, vlhké, zamračené, obdobie dažďov (máj-január), obdobie sucha (január-máj).

Zdravotná starostlivosť:

Zdravotná starostlivosť je na nízkej úrovni. Nie je možné počítať s ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty.  O odporúčaných očkovaniach poskytujú na Slovensku informácie príslušné oddelenia cudzineckých chorôb.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:
Prírodné nebezpečenstvá: možné silné búrky
Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať sa okázalému obliekaniu a správaniu.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://mire.gob.pa/
Dôležité telefónne čísla:
národná polícia: 104
hasiči: 103
červený kríž: 228 2187
: Lenka Michalská <lenka.smatanova@gmail.com>
Čo je ESTA?

ESTA je elektronický formulár, ktorý umožní slovenským občanom, kvalifikujúcim sa na turistickú alebo služobnú cestu do USA, kratšiu ako 90 dní alebo na tranzit vycestovať len s biometrickým pasom (všetky pasy vydané po 15.1.2008 sú biometrické) bez nutnosti požiadať o vstupné vízum.

Je ESTA vízum?

Nie, schválená ESTA nie je vízum. Osoby, ktoré majú platné vízum, budú naň môcť naďalej cestovať do USA za účelom, na ktorý bolo vydané. Osoby, ktoré budú cestovať na platné vízum, nemusia vypĺňať ESTA.

Ako sa ESTA používa?

Navštívte internetovú stránku ESTA https://esta.cbp.dhs.gov a vyplňte jednoduchú elektronickú žiadosť v anglickom jazyku (už aj v slovenskom jazyku). Žiadateľ musí uviesť meno, dátum narodenia, pasové informácie a plán cesty. Za žiadateľa môže formulár vyplniť aj iná osoba, napríklad priateľ, príbuzný alebo cestovný agent. Žiadosť možno vyplniť kedykoľvek pred cestou, Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (DHS) však odporúča vyplniť ju najneskôr 72 hodín pred cestou. Vo väčšine prípadov príde odpoveď v priebehu niekoľkých sekúnd. Odpoveď môže byť jedna z nasledujúcich:

  1. Autorizácia je schválená: cesta je schválená, nie je potrebná ďaľšia dokumentácia
  2. Autorizácia je pozastavená: overte si konečnú odpoveď na internetovej stránke ESTA v priebehu nasledujúcich 72 hodín
  3. Cesta nie je schválená: cestujúci si musí pred cestou požiadať o vízum na veľvyslanectve USA

ESTA platí dva roky, alebo do skončenia platnosti pasu cestujúceho podľa toho, ktorá situácia nastane skôr a platí na viacnásobný vstup do USA. Pre cesty v budúcnosti si žiadateľ ľahko môže upravovať adresy alebo plán cesty na internetovej stránke ESTA.

Kto sa kvalifikuje na elektronickú autorizáciu ESTA?

Program bezvízového styku (VWP) nemôžu použiť cestujúci, ktorí plánujú v USA študovať, pracovať alebo cestovať za účelom turistiky alebo návštevy na dlhšie ako 90 dní. Taktiež program nemôžu použiť cestujúci, ktorým bolo v minulosti vízum zamietnuté alebo boli zadržaní (aj keď uväznenie nemalo za následok obvinenie z trestného činu), ďalej osoby, ktoré majú záznam v registri trestov, osoby trpiace závažným prenosným ochorením a osoby, ktorým bol zamietnutý vstup do USA alebo boli z USA deportované a tiež osoby, ktoré prekročili maximálnu dobu pobytu pre cestujúcich v rámci VWP čo i len o jeden deň. Všetky takéto osoby musia požiadať o vízum veľvyslanectvo USA.

* Schválená autorizácia ESTA nie je zárukou vstupu na územie USA, pri vstupe robí konečné rozhodnutie pracovník hraničnej kontroly.

* Ďalšie informácie týkajúce sa programu VWP a elektronickej autorizácii ESTA sú k dispozícii na http://www.cbp.gov/esta

Slovenský organizačný tím SDM

„Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ (Lk 1, 38)

Kontakt

Rada pre mládež a univerzity KBS

Kapitulská 11,
P.O.Box 133,
814 99 Bratislava 1
mladez@kbs.sk
(médiá na lipiak@kbs.sk)

© Rada pre mládež a univerzity KBS. Všetky práva vyhradené