Rady pred cestou

Zoznam rád pred cestou na SDM do Panamy

1) Očkovanie (pred vycestovaním do Panamy)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POVINNÉ 

proti Žltej zimnici – všetci, ktorí už boli v tropickej a subtropickej oblasti Afriky a Latinskej Ameriky, – Stamaril 1 amp.s.c.- ochrana celoživotná, očkovanie najmenej 10 dní pred odchodom, potvrdenie o očkovaní musí byť zaznamenané v Medzinárodnom očkovacom preukaze.

DOPORUČENÉ

– proti Žltej zimnici –  Stamaril 1 amp. subkutánne – predpokladá sa celoživotná ochrana,  odporúča sa pri cestách do oblastí endemického výskytu Žltej zimnice, preventívna vakcinácia je významným faktorom ochrany pred touto nebezpečnou nákazou, doporučuje sa, ak sa plánuje navštíviť východné oblasti CANAL vrátane oblastí EMBRA a GUŇA YALA, provincie  Dariién a oblasť provincií COLON a Panama východne od CANAL.

V prípade, že pútnik nebude mať požadované očkovanie, môže mu to spôsobiť problémy na letisku!!!

Mestá PANAMA CITY a PANAMA CANAL ZONE, západné oblasti CANAL ,ostrovy BALBOA a SAN BLAS sú bez rizika.

proti Vírusovej hepatitíde typu A, B –  Twinrix  1amp. 0.,1.a 6. mesiac – predpokladá sa celoživotná ochrana,
proti Brušnému týfu –  Typhim Vi 1 amp.subkutánne-najneskôr 2 týždne pred ochdchodom do rizikovej krajiny, chráni 3 roky,
proti Besnote –   Verorab 1 amp.subkutánne 0.,7.,28 deň, preočkovanie o 1 rok a potom každých  5 rokov 1 dávka,
hnačky cestovateľov – cholera a črevné infekcie vyvolané E.coli/-orálna neživá očkovacia látka, pije sa v roztoku/ -DUKORAL -dospelí a deti od 6 r. 2 dávky v intervale minim.1 týždeň – do 6.týždňov, ukončená minimálne 1 týždeň pred odletom, preočkovanie 1 dávkou po 2 rokoch
– TETANUS – preveriť si očkovanie cestou praktického lekára, ak očkovanie pred viac ako 15 rokmi, nutné preočkovať 3 dávkami, alebo zrýchlená schéma 2 dávky po mesiaci pred cestou, 3.dávka po 6 mesiacoch,

 – ZÁŠKRT -ak bolo očkovanie v detstve pred viac než 20 rokmi, nutné preočkovať 3 dávkami dospelou vakcínou, v mesačných intervaloch alebo 0.- 6-týždeň, – o 6 mesiacov, alebo booster / posilovacia dávka 10-15 r., po predchádzajúcom očkovaní proti záškrtu,kompletné očkovanie by malo byť ukončené najneskôr 10 dní pred odchodom,

 – proti OSÝPKAM  -skontrolovať očkovanie z detstva 2 dávkami, ak nebolo realizované, je vhodné zaočkovať aspoň 1 dávkou najneskôr 14 dní pred odchodom,

– profylaxia proti  MALÁRII: podľa CDC je vhodná antimalarická profylaxia: ATOVAQUON/PROQUANIL, DOXYCYCLIN, MEFLOQUIN alebo PRIMAQUIN – vo východných provinciách Panamského kanála,DARIEN,QUANA YALA a NGABE-BUGLE.

U cestovateľov pri organizovanej ceste, ubytovaní v hoteli sa nepožaduje žiadna antimalarická profylaxia, je možné zvážiť pohotovostnú liečbu / ATOVAQUON/PROQUANIL/ prípravok ALARON, Dihydroartemisinin, PIPERAQUINE alebo ARTEMETER/LUMEFANTRIN, obmedzene prípadne i MEFLOQUIN – prípravok LARIAM v rizikových oblastiach celoročne.

Ostatné zvláštne infekčné riziká:

Vírusová hepatitiída typu E,
Leishmanioza-forma viscerálna, kožná, slizničná,
Chagasova choroba, Histoplazmoza, Leptospiroza, venerické ochorenia.


Dôležitá je prevencia proti poštípaniu komárom – použitie vhodného odevu, repelentov s vyšším obsahom DEET,moskytiéry. Nevyhnutnou súčasťou je vhodne vybavená cestovná lekárnička, ktorá by mala byť vybavená liekmi, ktoré cestovateľ pravidelne užíva, nemali by chýbať repelentné prípravky, dezinfekčný gél na ruky,prostriedky na prevenciu a liečbu hnačiek, lieky na zníženie teploty, potlačenie bolesti, lokálne i celkové prostriedky na ošetrenie drobných poranení.

Pri pútnikoch, ktorí sa zúčastnili SDM v Brazílii a boli očkovaní na TÝFUS – potreba preočkovania, lebo účinok vakcíny je 3 roky. Proti cholere a hnačkám cestovateľov je suspenzia DUKORAL, užiť treba 2 dávky v rozpätí 1-6 týždňov pred odletom, druhá dávka by mala byť užitá najmenej  týždeň pred odchodom.

Vypracovala:

MUDr. Viera Kántorová
Ambulancia pre cudzokrajné choroby, Infekčná klinika, Fakultná nemocnica Nitra

 

2) Letenky

Prinášame jednoduchý návod na kúpu letenky

 

1. Vyhľadáš na si na webovom vyhľadávači buď stránky samotných leteckých spoločností, alebo stránky cestovných kancelárii, ktoré sprostredkúvajú predaj leteniek (napr. www.gotravel.sk; www.pelikan.sk; www.studentagency.sk a mnoho ďalších).
2. Vyberieš si typ cesty: spiatočná.
3. Zadáš miesto odletu podľa toho odkiaľ ti to najviac vyhovuje (napr. Viedeň, Budapešť, Krakow a pod.).
4. Zadáš dátum odletu.
5. Zadáš cieľ cesty: Panama (všetky letiská).
6. Zadáš dátum návratu.
7. Podľa svojich časových možností, môžeš pri dátume odletu a dátume návratu zakliknúť možnosť hľadať + / – 1, 2, 3 dni (v danom prípade ti bude hľadať lety aj tri dni pred a po zadanom dátume odletu a tiež lety tri dni pred a po zadanom dátume návratu). Ak Ti to časové možnosti dovoľujú, a stále sa zmestíš do termínov ponúkaných organizátormi, tak využi túto možnosť, pretože máš väčšiu šancu, že ti nájde viac možností letov a za lepšie ceny.
8. Zadáš počet osôb podľa veku, pre ktorých letenku hľadáš.
9. Triedu je ideálne vybrať tú najlačnejšiu, teda: ekonomická.
10. Môžeš si začiarknuť aj možnosť priamych letov – neodporúčame, lebo je ich málo a sú väčšinou finančne náročnejšie.
11. Môžeš si zadať aj preferencie leteckých spoločností – neodporúčame, lebo si obmedzíš výber letov a tým aj cenu letenky.
12. Klikneš pokračovať / vyhľadať a následne bude niekoľko sekúnd prebiehať vyhľadávanie.
13. Z ponúknutých možností si vyber let, ktorý Ti najviac vyhovuje (skontroluj si termíny, časy a miesta odletu, prestupu a príletu)
14. V prípade ak by si si letenku nevybral, opakuj voľbu na stránkach iných spoločností, alebo o niekoľko dní neskôr.
15. Ak si si vybral letenku – je potrebné si podrobne naštudovať plán letu, podmienky leteckej spoločnosti pre zmenu letenky, možnosti batožiny, možnosť vybrať si sedadlá.
16. Ak so všetkým súhlasíš, tak vypíšeš všetky podrobnosti o cestujúcich, niektorým leteckým spoločnostiam postačuje meno a priezvisko, avšak väčšina žiada aj číslo pasu.
17. Potom si vyberieš spôsob platby a zaklikneš spôsob doručenia letenky (napr. emailom).
18. A na záver klikneš – zakúpiť 🙂

Tento postup nie je rovnaký pri všetkých leteckých spoločnostiach, či cestovných kanceláriách. Môže však poslúžiť ako orientačný návod na to, ako sa samotná letenka kupuje.

Vypracovala:

Lenka Michalská, slovenský organizačný tím SDM

„Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ (Lk 1, 38)

Kontakt

Rada pre mládež a univerzity KBS

Kapitulská 11,
P.O.Box 133,
814 99 Bratislava 1
mladez@kbs.sk
(médiá na lipiak@kbs.sk)

© Rada pre mládež a univerzity KBS. Všetky práva vyhradené