Základné informácie

SVETOVÉ DNI MLÁDEŽE, PANAMA 2019

DÁTUM 22. – 27. januára 2019

MOTTO „Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ (Lk 1, 38)

MIESTO KONANIA Panama (štát Panama)


Národné motto Panamy:
„Pro mundi beneficio – Na prospech sveta“
Hlavné mesto: Panama; úradný jazyk: španielčina
Susedia: Kostarika, Kolumbia
Rozloha: 75 517 km²; počet obyvateľov: 3 661 868
Mena: Panamská balboa (PAB)
Časové pásmo: Eastern Time Zone (UTC-5); internetová doména: .pa
Vierovyznanie: katolíci (85 %), protestanti (15 %).)

 

 

Pár informácií o Paname

Panama, ktorej rozloha je viac než štyrikrát menšia ako rozloha Poľska, leží pri Tichom oceáne a Karibskom mori a jej územie tvorí úzky pás (od asi 50 do cca 200 km) na trase, ktorá spája Severnú a Južnú Ameriku. Krajina hraničí s Kostarikou a Kolumbiou. Hlavné mesto Panamy má 440 000 obyvateľov a nazýva sa rovnako (španielsky Ciudad de Panama), úradným jazykom je španielčina. Používa sa tiež veľa pôvodných jazykov.

Územie dnešnej Panamy bolo osídlené obyvateľmi zvanými Čibčovia a Karibovia. Po objavení Španielmi v roku 1501, územie v prvej polovici 16. stor. bolo pripojené k španielskej kolónii vicekráľovstva Peru. Následne (v prvej polovici 18. stor.) bolo súčasťou od jeho severnej časti oddeleného vicekráľovstva Novej Granady, ktoré tiež patrilo Španielsku. V roku 1821 Panama vyhlásila nezávislosť, pričom sa stala súčasťou v roku 1819 vytvorenej Veľkej Kolumbie, a po jej rozpade v roku 1830 zostala v republike Nová Granada (neskôr Kolumbia). V druhej polovici 19. stor. v Paname zosilneli hnutia za nezávislosť. Napokon USA podporilo odtrhnutie Panamy v roku 1903. Kolumbia uznala nezávislosť Panamy až v roku 1914. Ihneď po uznaní nezávislosti Panamy USA s Panamou uzavreli traktát Haya–Bunau-Varilli, ktorý ich oprávnil k teritóriu, na ktorom bol v rokoch 1904-1914 vybudovaný Panamský kanál. Od 1. januára 2000 plocha Panamského kanálu, ktorá dovtedy patrila USA, prešla pod Panamu.

Panama je republikou, na čele ktorej stojí prezident, volený vo voľbách každých 5 rokov; je hlavou krajiny i vlády. Vládu tvorí 78 členov, jednokomorové ústavodarné zhromaždenie, ktoré je rovnako volené na 5 rokov. Výkonná moc je vykonávaná predsedom, ktorého menuje vláda. Prezidentom a šéfom vlády v Paname je Juan Carlos Varela Rodriguez. Panama nemá regulárnu armádu; ministerstvu bezpečnosti podliehajú Panamské verejné bezpečnostné sily, ku ktorým patrí aj polícia, vzdušné i námorné sily a pohraničné služby. Hoci je Panama rozvojovou krajinou a jej ekonomika patrí k tým stabilným v Strednej Amerike, životná úroveň je nízka, a podľa odhadov asi 40% obyvateľstva žije pod hranicou chudoby. Najväčšou časťou ekonomiky sú služby (viac než 75%), vrátane podpory Panamského kanálu; roľníctvo má asi 6,5%. HDP a priemysel viac než 16%. Podstatný príjem tiež prináša zoznam cudzích plavidiel (Panama patrí v tomto smere k výhodným krajinám).

Viac ako 60% obyvateľstva Panamy tvoria mestici, 20% mulati a afroameričania a 10% sú obyvatelia pochádzajúci z Európy. Taktiež tu žije indiánske obyvateľstvo, najmä na pobreží Karibského mora. Hoci krajina nevedie oficiálne štatistiky, podľa odhadov 85-93% Panamčanov sú katolíci, protestanti tvoria 7-15% spoločnosti. Prvá panamská diecéza bola vytvorená pápežom Levom X. v roku 1513; bola jednou z najstarších v Strednej i Južnej Amerike. V roku 1983 počas púte do Strednej Ameriky navštívil Panamu Ján Pavol II. Krajinu navštívila niekoľkokrát aj Matka Tereza z Kalkaty, ktorá tam založila dom pre siroty a opustené staršie osoby. Patrónmi Panamy sú, okrem iných, aj svätý Ján Bosco, či od stredoveku uctievaná Matka Božia z Antiguy, ktorej socha stojí v katedrále hlavného mesta Panamy.

O Paname bolo veľa počuť najmä v apríli tohto roku, kedy vyšla do sveta aféra „Panama Papers“. Vtedy sa svet dozvedel, že z internej základne údajov panamskej právnej kancelárie  Mossack Fonseca uniklo 11 a pol milióna dokumentov – najmä e-mailov, PDF súborov, fotografií i výňatkov – z obdobia 1977-2016. Dokumenty poukazujú na to, ako bohatí a slávni ukrývajú pred daňovými inštitúciami peniaze v tzv. daňových rajoch. Panamská kancelária založila viac ako 200 000 spoločností (shell companies), ktoré spravujú peniaze, pričom taja to, kto je ich vlastníkom. Dokumenty odhalilo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ), čo naznačuje, že 140 politikov a ďalších predstaviteľov z celého sveta, medzi nimi aj 12 súčasných aj niekdajších hláv štátov a ich rodiny, či priatelia sú prepojení s tajnými firmami offshore.

Panama, to nie je len Panamský prieplav. Panama, to je…

… najjužnejšia krajina Strednej Ameriky a most medzi dvomi kontinentmi.
… rôznorodá krajina, pláže, hory, dažďové pralesy i ostrovy.
… tropická horúca a vlhká klíma s obdobím dažďov trvajúcim od mája do januára.
… Panamský prieplav – umelý kanál s dĺžkou 77 km, ktorý spája Atlantický a Tichý oceán, a je považovaný za jeden z najväčších technických úspechov 20. storočia.
… Panama City – hlavné mesto Panamy, ktoré sa rozprestiera priamo v strede krajiny, moderná metropoly s početnými mrakodrapmi, rušná ulica Avenida Central, Parque Santa Ana, turistická atrakcia Causeway.
… Casco Viejo – najbohatšia a najhustejšie obývaná časť Panamy, odrážajúca architektúru španielskeho kolonializmu, dnes zapísaná do kultúrneho svetového dedičstva UNESCO.
… Múzeum Biodiverzity v Panama City – biomúzeum, kde môžete zažiť opicu, ktorá sa šplhá priamo nad vašimi hlavami, žraloka plávajúceho pod vašimi nohami či môžete vojsť priamo do srdca búrky.
… Národný park Metropolitano – 265-hektárová plocha s tropickým pralesom.
… Pláž Blanca sa považuje za klenot Panamského pobrežia, nachádzajúca sa v centrálnej časti pobrežia Tichého oceánu, známa svojím jemným pieskom a pokojnou časťou oceánu.
… Súostrovie Bocas del Toro, to je deväť tropických ostrovov pri severozápadnom pobreží Karibiku, ktoré je ekoturistickým rajom, so zachovaným silným indickým vplyvom. Ostrov poskytuje perfektné miesta pre potápanie a surfovanie.

Prvé prípravy

V Paname sa v septembri 2016 uskutočnilo spoločné stretnutie vlády i lokálnej cirkvi na tému príprav na Svetové Dni Mládeže v roku 2019 (Giornata mondiale della Gioventu 2019). Zúčastnili sa na ňom okrem iných aj prezident Juan Carlos Varela, viceprezident Isabel de Saint Malo de Alvarado, veľvyslanec pri Svätej stolici Miroslava Rosas, ako aj metropolita Panamy – arcibiskup José Domingo Ulloa, ktorého sprevádzali prelát Romulo Aguilar a Victor Chang z organizačného výboru SDM.

Rozhodli sa zriadiť pracovné komisie, ktorých úlohou bude pripraviť stretnutie mladých: tie budú mať na starosti logistiku, bezpečnosť, komunikáciu, ubytovanie pútnikov, transport a organizáciu hlavných stretnutí s pápežom. Panama bude hostiteľom SDM po prvýkrát. Budú sa konať začiatkom roka, pretože v tomto období v Paname nastáva obdobie sucha. Trvá od decembra do apríla. Charakterizujú ho vysoké teploty, vysoká vlhkosť vzduchu, avšak v tom čase nie je daždivo.

„Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova.“ (Lk 1, 38)

Kontakt

Rada pre mládež a univerzity KBS

Kapitulská 11,
P.O.Box 133,
814 99 Bratislava 1
mladez@kbs.sk
(médiá na lipiak@kbs.sk)

© Rada pre mládež a univerzity KBS. Všetky práva vyhradené